Zapalenie stawu biodrowego – badania, leczenie
Zapalenie stawu biodrowego może mieć wiele przyczyn i różny charakter. Bez względu na to, co wywołało chorobę zapalną, najbardziej dokuczliwym objawem zwykle jest ból stawu biodrowego. Potrafi on mocno dawać się we znaki i utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego, zamiast go bagatelizować i liczyć na to, że sam ustąpi, powinno się niezwłocznie udać do lekarza i rozpocząć leczenie. Jak leczyć zapalenie stawu biodrowego? Odpowiadamy!
Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny
Przyczyny zapalenia stawu biodrowego mogą być różne. Wyróżnia się przede wszystkim takie rodzaje zapalenia jak1:
- bakteryjne zapalenie stawu biodrowego – objawy to m.in. obrzęk, ocieplenie okolicy stawu biodrowego, przyspieszone bicie serca (tachykardia),
- wirusowe zapalenie stawu biodrowego – objawy to m.in. silny ból i wysypka w obrębie stawu biodrowego, gorączka i złe samopoczucie,
- reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego – objawy to m.in. uporczywy ból, sztywność stawu, stan podgorączkowy,
- przemijające zapalenie stawu biodrowego (zwiewne zapalenie stawu biodrowego) – objawy to m.in. silny ból uda z towarzyszącym utykaniem lub niechęcią do obciążania kończyny dolnej.
Zapalenie stawu biodrowego – diagnostyka
Bóle stawu biodrowego, szczególnie jeśli utrzymują się przez dłuższy czas i są bardzo dokuczliwe, powinny być skonsultowane z lekarzem. W pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego, a ten w zależności od tego, jakie będzie mieć podejrzenia, skieruje do odpowiedniego specjalisty, np. ortopedy lub reumatologa.
Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego powinno zostać potwierdzone specjalistycznymi badaniami. W diagnostyce tej dolegliwości zastosowanie znajduje przede wszystkim prześwietlenie RTG. Oprócz tego wykonuje się też USG stawów biodrowych, morfologię krwi oraz punkcje stawu biodrowego1.
Szczególne znaczenie przy rozpoznawaniu zapalenia stawu biodrowego ma badanie krwi. Jeśli istnieje podejrzenie zapalenia wywołanego przez bakterie, wykonuje się badanie mikrobiotyczne krwi, z kolei przy podejrzeniu wirusowego zapalenia sprawdza się przeciwciała IgM1.
Zapalenie stawu biodrowego – leczenie
Leczenie musi być dostosowane do rodzaju zapalenia stawu biodrowego, z jakim mamy do czynienia. Dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy. Pacjentom cierpiącym z powodu zapalenia stawu biodrowego zaleca się przede wszystkim ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek mający na celu odciążenie chorego stawu1.
Na silny ból lekarz może zalecić leki NLPZ o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Przy zapaleniu stawu biodrowego o podłożu bakteryjnym zastosowanie znajdują antybiotyki. Oprócz tego można stosować zabiegi z zakresu fizykoterapii, np. krioterapię miejscową1.
Zapalenie stawu biodrowego – profilaktyka
O stawy powinno się dbać każdego dnia. Duże znaczenie ma regularna aktywność fizyczna. Jeśli biodra pobolewają od czasu do czasu, warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty. Specjalista ten zaleci specjalne ćwiczenia na biodra, które będzie można wykonywać w domu, a jeśli uzna to za konieczne, przeprowadzi również indywidualną terapię manualną. Ponadto trzeba zwrócić szczególną uwagę na pozycje przyjmowane podczas odpoczynku, by nie nasilały dolegliwości2.
Osoby dorosłe, szczególnie wymagające suplementacji wapnia i witaminy D, powinny dodatkowo sięgnąć po 4Flex Silver. Jest to suplement diety zawierający kolagen Fortigel, który pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. W swoim składzie zawiera też niezbędny do utrzymania zdrowych kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni wapń oraz wspomagającą wchłanianie wapnia witaminę D3.
Należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Bibliografia:
- Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
- Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U. i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01).
- Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2022.03.14).
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
Najnowsze komentarze