Kaszel u dziecka – rodzaje i sposoby

Kaszel u niemowlaka zawsze wzbudza niepokój rodziców. Choć w większości przypadków nie od razu wymaga leczenia, lepiej go nie bagatelizować. Skąd się bierze kaszel u dziecka? Co może oznaczać? I jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Wyjaśniamy!

Skąd się bierze kaszel u dziecka?

Kaszel u dziecka najczęściej wywoływany jest przez wirusowe infekcje dróg oddechowych. Bardzo często kaszel występuje jednocześnie z nieżytem nosa. Katar, który spływa po tylnej ścianie gardła, doprowadza do reakcji obronnej organizmu, której celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Jak długo utrzymują się objawy infekcji wirusowej? Zazwyczaj ustępują po tygodniu, jednak kaszel może dokuczać niemowlakowi jeszcze dłużej.

W większości przypadków na początku pojawia się kaszel suchy, który wraz z rozwojem infekcji może zamienić się w kaszel mokry. Ponadto warto pamiętać, że kaszel suchy może być symptomem nie tylko przeziębienia, ale także towarzyszyć innym chorobom, np. grypie.

Co może oznaczać kaszel u niemowlaka?

Kaszel u niemowlaka powoduje obecność w powietrzu substancji drażniących, np. dymu papierosowego. Co więcej, suche powietrze także może doprowadzić do drapania w gardle i suchego kaszlu.

Bywa, że duszący kaszel u niemowlaka pojawia się tylko w nocy, w ciągu dnia dziecko wydaje się zdrowe. Jest on spowodowany nadmierną ilością śluzu, który zbiera się w nosie w ciągu dnia, a w nocy ścieka po tylnej ścianie gardła.

Jak odróżnić kaszel suchy i mokry?

Kaszel suchy, zwany kaszlem nieproduktywnym, jest efektem infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się w przypadku przewlekłych chorób, z którymi zmaga się organizm. Kaszel suchy jest szczególnie męczący i nie daje spać niemowlakowi w nocy. Kaszel o charakterze napadowym może utrzymywać się nawet kilka tygodniu po wyleczeniu infekcji – w takim przypadku mówimy o kaszlu poinfekcyjnym.  

Kaszel mokry, zwany kaszlem produktywnym lub wykrztuśnym, ma za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych dziecka z zalegającej wydzieliny. Często pojawia się przy rozwiniętej infekcji górnych lub dolnych dróg oddechowych. Objawia się, jak sama nazwa wskazuje, odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, czyli flegmy.

Sposoby na kaszel suchy i mokry

Jakie są sposoby na kaszel suchy u dziecka? Kaszel suchy zwalczymy inhalacjami z soli fizjologicznej. Dzięki nim wydzielina się rozrzedza i łatwiej ją odkrztusić. Gdy kaszlowi towarzyszy katar, można próbować go usunąć za pomocą aspiratora do nosa dla niemowląt. Przy suchym kaszlu bardzo ważne jest też dostarczanie niemowlęciu odpowiedniej ilości płynów.

W odkrztuszaniu kaszlu mokrego pomagają preparaty wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę, ale uwaga: nie stosujemy ich wieczorem. Dlaczego? Pobudzając odruch wykrztuśny, zamiast spokojnego snu fundujemy maluchom (i sobie) noc przerywaną atakami kaszlu i niebezpieczeństwo zakrztuszenia się śluzem. Leki rozrzedzające wydzielinę dobrze jest łączyć z oklepywaniem pleców, które pomoże oderwać ją od ścian oskrzeli.

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *