Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to znak naszych czasów. Termin ten jest coraz bardziej popularny i wszechobecny w świecie w którym ludzie żyją coraz szybciej, śpią coraz mniej a ich dieta pozostawia wiele do życzenia. Istnieje wiele czynników które wpływają na jego powstawanie, a także sposoby dzięki którym można sobie z nim radzić i naprawić szkody, które wyrządza w ciele człowieka. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zjawisku stresu oksydacyjnego, jego przyczynom, objawom i możliwościom zapobiegania oraz leczenia.

Co to jest stres oksydacyjny

Zacznijmy od tego czym jest stres oksydacyjny. Jest to proces polegający na zachwianiu równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami do których zaliczamy produkty uboczne przemian metabolicznych zachodzących w organizmie a umiejętnością ich usuwania z organizmu.

Prościej mówiąc toksyny które gromadzą się na skutek rożnych procesów zachodzących w organizmie nie zostają w odpowiedni sposób z niego usunięte co prowadzi do swego rodzaju zatrucia organizmu.

Żeby lepiej zrozumieć ten proces trzeba sobie wyobrazić że podczas każdego naszego oddechu powstają wolne rodniki czyli oksydanty. Jest to produkt uboczny powstający przy udziale tlenu który jest niezbędny do funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej komórki naszego organizmu. Idealnie byłoby gdyby wszelkie toksyny które powstaną w wyniku procesów zachodzących w ludzkim ciele zostały z niego usunięte. Jednak nie zawsze tak się dzieje i wówczas mówimy o zjawisku zwanym stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny przyczyny

Istnieje bardzo wiele przyczyn którym możemy przypisać powstawanie stresu oksydacyjnego. Dzisiejszy świat bardzo sprzyja kształtowaniu się tego zjawiska, bowiem głównym winowajcą jest wszechobecny stres.

Codzienny stres

Ludzie żyją coraz szybciej, codzienny stres i napięcie towarzyszy im niemalże cały czas a od tego już tylko krok ku zachwianiu balansu w organizmie pozornie zdrowego człowieka.

Nieprawidłowa dieta

Innym znamiennym czynnikiem powstania stresu oksydacyjnego jest nieprawidłowa dieta. Chociaż coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to co je, to mimo wszystko większość osób nie przywiązuje do tego wagi. Jedzą wysoko przetworzoną żywność, zawierającą duże ilości pestycyd i zanieczyszczeń. Dodając do tego spożywanie dużej ilości wędlin, dań smażonych na głębokim tłuszczu oraz wędzonych dostajemy gotowy przepis na spowodowanie powstania stresu oksydacyjnego w naszym organizmie.

Brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar

Do innych przyczyn zaliczyć możemy brak aktywności fizycznej, do której już od małego dzieci są przyzwyczajane i zachęcane poprzez częste zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego przez co sprzyja zakorzenieniu nieprawidłowych nawyków w życiu dorosłym.

Paradoksalnie również nadmierny wysiłek fizyczny nie sprzyja ciału ludzkiemu bowiem nie ma ono czasu na regeneracje i usunięcie produktów przemian zachodzących podczas intensywnych ćwiczeń. Tak jak we wszystkim należy tu zachować  zdrowy rozsądek.

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu

Stres oksydacyjny powstaje również na skutek palenia papierosów, tyczy się to również osób przebywających wśród palaczy, a więc nawet dzieci oraz picia alkoholu w dużych ilościach.

Inne przyczyny

Do zachwiania równowagi w organizmie może także doprowadzić zbyt długie i częste wystawianie skóry na działanie promieniowania słonecznego, przyjmowanie niektórych leków i sterydów. Na większość rzeczy które wpływają negatywnie na równowagę w organizmie ludzkim mamy wpływ i możemy im przeciwdziałać. Jednak istnieją i takie które wpływają na każdego z nas i nie mamy zbyt wiele możliwości ochrony przed nimi, zaliczamy do nich smog oraz zanieczyszczone powietrze.

Stres oksydacyjny skutki

Stres oksydacyjny niestety może powodować rozwój wielu chorób. Przede wszystkim produkowane w nadmiarze wolne rodniki przyczyniają się do utleniania cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych. Stąd już prosta droga do miażdżycy oraz innych powiązanych z nią schorzeń dotyczących układu krwionośnego, w tym udaru mózgu czy zawału serca. 

Nie bez znaczenia są także konsekwencje stresu oksydacyjnego, które będą widoczne na naszej skórze. Wolne rodniki prowadzą do utleniania się lipidów oraz białek strukturalnych skóry – w tym kolagenu – a to oznacza, że nasza cera będzie zdecydowanie szybciej się starzeć. Peroksydacja lipidów może zresztą doprowadzić także do czerniaka, czyli groźnego nowotworu skóry. Nadmiar wolnych rodników uszkadza materiał genetyczny komórki, co niestety często staje się przyczyną wielu chorób nowotworowych.

Uszkodzenia oksydacyjne mogą także dotyczyć neuronów, co z kolei wywołuje ryzyko takich chorób jak Parkinson czy Alzheimer. Trzeba zresztą podkreślić, że długotrwały stres oksydacyjny bez podjęcia umiejętnego leczenia może wpłynąć właściwie na każdy narząd. Tym sposobem zdarza się, że cierpią również nerki, żołądek, oczy lub płuca.

Stres oksydacyjny objawy

W jaki sposób rozpoznać, że nasz organizm cierpi na skutki stresu oksydacyjnego? Niestety to zadanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ nie można tutaj wymienić stałej listy symptomów, które charakteryzowałyby ten stan. Wiele różnych czynników może warunkować stres oksydacyjny. Objawy mogą być zatem bardzo różnorodne. Oznacza to, że markery stresu oksydacyjnego właściwie nie istnieją.

Mimo to warto wskazać dolegliwości, które powinny zwrócić naszą uwagę. Być może nie są one konsekwencją stresu oksydacyjnego, ponieważ wynikają z jakiegoś konkretnego schorzenia, jednak warto bliżej im się przyjrzeć:

  • osłabienie organizmu bez występowania żadnej konkretnej przyczyny;
  • uciążliwe, powracające bóle głowy;
  • problemy z układem trawiennym;
  • bóle mięśni i stawów;
  • stany zapalne, w tym wysypki na skórze.

Stres oksydacyjny badanie

Jeśli chcemy się upewnić, że nie cierpimy na objawy stresu oksydacyjnego bądź jesteśmy pewni, że niepokojące symptomy nie są związane z żadną inną dolegliwością, zdecydowanie warto udać się do sprawdzonego lekarza i poprosić o wykonanie odpowiednich badań. Badanie stężenia wolnych rodników oraz potencjału oksydacyjnego może nas uchronić od przykrych konsekwencji tego stanu.

Procedura jest bardzo prosta – pobiera się próbkę krwi włośniczkowej (ukłucie wykonuje się z boku opuszka palca środkowego lewej lub prawej dłoni). Po zaledwie kilku minutach otrzymujemy wynik, który pozwala określić, czy parametry są prawidłowe, czy też stres oksydacyjny postępuje. W tym drugim przypadku należy jak najszybciej rozpocząć terapię.

Stres oksydacyjny dieta

Prawidłowe odżywianie również może znacząco wpłynąć na złagodzenie skutków stresu oksydacyjnego. Koniecznie trzeba unikać dużych ilości cukru, sztucznie przetworzonych potraw czy też smażonych dań (zwłaszcza takich, które są lekko przypalone). Zamiast tego warto wdrożyć do codziennej diety takie produkty jak:

  • brokuły, marchew, szpinak, czosnek, groszek;
  • truskawki, maliny, kiwi, jabłka, gruszki;
  • kukurydza, otręby, owies;
  • orzechy, w tym ziemne i laskowe, ale także pistacje i migdały;
  • ryby i owoce morza.

Każdy z nich zawiera naturalne antyoksydanty, które pomogą nam zwalczać wolne rodniki.

Stres oksydacyjny leczenie

By zmniejszyć poziom wolnych rodników i tym samym pozbyć się – lub przynajmniej zmniejszyć nasilenie – konsekwencji stresu oksydacyjnego, powinniśmy przede wszystkim zmienić swój dotychczasowy tryb życia. W miarę możliwości unikajmy przestrzeni mocno zanieczyszczonych, pełnych spalin czy metali ciężkich. Jak już zostało wspomniane, nie bez znaczenia jest jedzenie zdrowych, bogatych w odpowiednie składniki posiłków. Nasza dieta powinna zawierać witaminy C i E, a także żelazo, cynk czy selen. 

Starajmy się zauważać czynniki wywołujące stres i unikać ich, ponieważ wysoki poziom adrenaliny, wyzwalanej właśnie w takich przypadkach, bardzo mocno wpływa na oksydację. Dodatkowo należy również odstawić używki w postaci alkoholu czy papierosów. Z racji tego, że zdarza się, że na poziom stresu oksydacyjnego wpływają też przyjmowane środki antykoncepcyjne, być może warto przedyskutować z ginekologiem ich zmianę lub pomyśleć o innych możliwościach antykoncepcji. 

Zdecydowanie powinniśmy także uprawiać jakiś sport. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga radzić sobie ze stresem, ale również znacząco przyspiesza metabolizm.

Polecane suplementy na stres – antyoksydanty

Żeby dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji i wspomóc go w walce z wolnymi rodnikami warto też zażywać odpowiednie suplementy diety. Dzięki temu uzupełnimy ewentualne niedobory i zwiększymy szansę na zminimalizowanie konsekwencji stresu oksydacyjnego.

N°1 Antioxidant Max

N°1 Antioxidant Max - suplement diety N°1 Antioxidant Max to kapsułki, które należy zażywać codziennie rano, popijając wodą (wystarczy jedna lub dwie tabletki). W ich składzie znajdują się aż trzy przeciwutleniacze, w znakomity sposób chroniące przed niszczeniem komórek w wyniku nadmiaru wolnych rodników.

  • Mamy tutaj przede wszystkim witaminę C (ogólnie zbawienną dla naszego organizmu – m.in. wzmacnia ona odporność).
  • Do tego dochodzi astaksantyna, która powstaje w algach z rodzaju Haematoccus pluvialis. Poprawia wzrok, przyspiesza regenerację, chroni DNA przed zniszczeniem, a przy tym pozytywnie wpływa na skórę i trawienie.
  • Trzecim wiodącym składnikiem jest resweratrol, występujący chociażby w czerwonym winie. Wzmacnia on naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie oraz reguluje masę ciała.

Re:nev Skin

Renev Skin - antyoksydacja Re:nev Skin to kapsułki, zażywane po jednej dwa razy dziennie. W składzie znajdują się takie substancje jak kwas hialuronowy, kolagen, biotyna, cynk i selen.

Innymi słowy mamy tutaj kompleksowe działanie, mające na celu poprawienie kondycji i wyglądu skóry. W ten sposób zmniejszamy ryzyko niszczenia komórek wywołanego stresem oksydacyjnym, a przy okazji dbamy także o skórę i paznokcie.

Jak widać, stres oksydacyjny wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm. Dlatego też warto wiedzieć, jak zabezpieczać się przed jego skutkami i co robić, by uniknąć stresu. 

[Głosów: 4   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *