Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to znak naszych czasów. Termin ten jest coraz bardziej popularny i wszechobecny w świecie w którym ludzie żyją coraz szybciej, śpią coraz mniej a ich dieta pozostawia wiele do życzenia. Istnieje wiele czynników które wpływają na jego powstawanie, a także sposoby dzięki którym można sobie z nim radzić i naprawić szkody, które wyrządza w ciele człowieka. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zjawisku stresu oksydacyjnego, jego przyczynom, objawom i możliwościom zapobiegania oraz leczenia.

Co to jest stres oksydacyjny

Zacznijmy od tego czym jest stres oksydacyjny. Jest to proces polegający na zachwianiu równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami do których zaliczamy produkty uboczne przemian metabolicznych zachodzących w organizmie a umiejętnością ich usuwania z organizmu.

Prościej mówiąc toksyny które gromadzą się na skutek rożnych procesów zachodzących w organizmie nie zostają w odpowiedni sposób z niego usunięte co prowadzi do swego rodzaju zatrucia organizmu.

Żeby lepiej zrozumieć ten proces trzeba sobie wyobrazić że podczas każdego naszego oddechu powstają wolne rodniki czyli oksydanty. Jest to produkt uboczny powstający przy udziale tlenu który jest niezbędny do funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej komórki naszego organizmu. Idealnie byłoby gdyby wszelkie toksyny które powstaną w wyniku procesów zachodzących w ludzkim ciele zostały z niego usunięte. Jednak nie zawsze tak się dzieje i wówczas mówimy o zjawisku zwanym stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny przyczyny

Istnieje bardzo wiele przyczyn którym możemy przypisać powstawanie stresu oksydacyjnego. Dzisiejszy świat bardzo sprzyja kształtowaniu się tego zjawiska, bowiem głównym winowajcą jest wszechobecny stres.

Codzienny stres

Ludzie żyją coraz szybciej, codzienny stres i napięcie towarzyszy im niemalże cały czas a od tego już tylko krok ku zachwianiu balansu w organizmie pozornie zdrowego człowieka.

Nieprawidłowa dieta

Innym znamiennym czynnikiem powstania stresu oksydacyjnego jest nieprawidłowa dieta. Chociaż coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to co je, to mimo wszystko większość osób nie przywiązuje do tego wagi. Jedzą wysoko przetworzoną żywność, zawierającą duże ilości pestycyd i zanieczyszczeń. Dodając do tego spożywanie dużej ilości wędlin, dań smażonych na głębokim tłuszczu oraz wędzonych dostajemy gotowy przepis na spowodowanie powstania stresu oksydacyjnego w naszym organizmie.

Brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar

Do innych przyczyn zaliczyć możemy brak aktywności fizycznej, do której już od małego dzieci są przyzwyczajane i zachęcane poprzez częste zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego przez co sprzyja zakorzenieniu nieprawidłowych nawyków w życiu dorosłym.

Paradoksalnie również nadmierny wysiłek fizyczny nie sprzyja ciału ludzkiemu bowiem nie ma ono czasu na regeneracje i usunięcie produktów przemian zachodzących podczas intensywnych ćwiczeń. Tak jak we wszystkim należy tu zachować  zdrowy rozsądek.

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu

Stres oksydacyjny powstaje również na skutek palenia papierosów, tyczy się to również osób przebywających wśród palaczy, a więc nawet dzieci oraz picia alkoholu w dużych ilościach.

Inne przyczyny

Do zachwiania równowagi w organizmie może także doprowadzić zbyt długie i częste wystawianie skóry na działanie promieniowania słonecznego, przyjmowanie niektórych leków i sterydów. Na większość rzeczy które wpływają negatywnie na równowagę w organizmie ludzkim mamy wpływ i możemy im przeciwdziałać. Jednak istnieją i takie które wpływają na każdego z nas i nie mamy zbyt wiele możliwości ochrony przed nimi, zaliczamy do nich smog oraz zanieczyszczone powietrze.

Stres oksydacyjny skutki

Skutki wystawiania się na stres oksydacyjnego są różnorodne, zaliczyć można do nich te które   

Stres oksydacyjny objawy

Stres oksydacyjny badanie

Stres oksydacyjny dieta

Stres oksydacyjny leczenie

Polecane suplementy na stres – antyoksydanty

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *