Gdzie udać się z bólem stawu skokowego po urazie?

Ankle pain, foot painful point.

Ból w stawie skokowym przy chodzeniu, a czasem również w spoczynku, jest jednym z najbardziej typowych objawów urazów takich jak skręcenie stawu skokowego czy złamanie kości tworzących staw skokowy. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza i w zależności od rozległości uszkodzeń stawu skokowego oraz stopnia nasilenia objawów wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jakie objawy powinny skłonić do konsultacji lekarskiej po urazie stawu skokowego? Do jakiego specjalisty należy udać się po pomoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, co stosować na ból stawu skokowego zaraz po urazie, by zmniejszyć ból i złagodzić stan zapalny.

Uraz stawu skokowego – kiedy należy udać się do lekarza?

Nie każda kontuzja stawu skokowego jest poważna. Dla przykładu ze stłuczeniem jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Jeśli jednak dojdzie do skręcenia, zwichnięcia lub złamania, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Często w takich przypadkach trzeba założyć szynę lub gips, a czasem nawet przeprowadzić zabieg chirurgiczny.

Objawy w obrębie stawu skokowego, które powinny zaniepokoić i skłonić do odwiedzenia lekarza, to m.in.1:

  • silny ból nasilający się podczas chodzenia,
  • obrzęk w obrębie stawu skokowego,
  • tkliwość w miejscu urazu,
  • brak stabilności w stawie,
  • zasinienie skóry,
  • ograniczona ruchomość stawu.

Niezwłocznie do lekarza należy zgłosić się w przypadku widocznej gołym okiem deformacji stawu skokowego.

Ból w stawie skokowym – do jakiego lekarza udać się po pomoc?

Specjalistą zajmującym się leczeniem urazów występujących w obrębie stawu skokowego jest ortopeda2. Umówienie się na wizytę do ortopedy w dniu uszkodzenia stawu skokowego lub nawet nazajutrz może okazać się jednak trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlatego w pierwszej kolejności po pomoc można zwrócić się do lekarza rodzinnego lub udać się na szpitalny oddział ratunkowy. O ile na SOR-ze najprawdopodobniej zostaną wykonane podstawowe badania i odbędzie się konsultacja z ortopedą, to decydując się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, trzeba liczyć się z koniecznością odbycia późniejszej wizyty u specjalisty.

Jak leczyć bolący staw skokowy?

Ból stawu skokowego przy chodzeniu potrafi utrudnić funkcjonowanie. Gdy jest mocno nasilony, całkowicie uniemożliwia chodzenie. Niekiedy uraz jest tak duży, że ból stawu skokowego występuje nawet w spoczynku. Wtedy jeszcze przed wizytą u lekarza warto zastosować lek przeciwbólowy dostępny bez recepty.

Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego wykorzystać można Diky spray. Produkt ten rekomendowany jest także do leczenia stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych. Diky zawiera diklofenak (stężenie 4%), czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Już po naniesieniu produktu na skórę poczuć można przyjemne uczucie chłodzenia, dzięki zawartości olejku miętowego w składzie produktu3. Więcej o aerozolu Diky przeczytać można na https://www.dikyspray.pl/.

Jeżeli ból stawu skokowego nie ustąpi w ciągu 3 dni od rozpoczęcia stosowania Diky, należy zgłosić się do lekarza3. W takim przypadku konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznego leczenia, w tym wdrożenie silniejszych leków.

Ból stawu skokowego z przodu lub z boku – jakie badania trzeba wykonać?

Rozpoznanie urazu stawu skokowego stawia lekarz na podstawie wywiadu i po przeprowadzeniu badania przedmiotowego. Dla potwierdzenia swoich przypuszczeń zazwyczaj kieruje pacjenta na specjalistyczne badania2.

W diagnostyce urazów stawu skokowego zastosowanie znajdują takie badania jak prześwietlenie rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI) i ultrasonografia (USG). Dopiero wiedząc, jakie partie stawu skokowego uległy uszkodzeniu, lekarz może zaplanować leczenie2.

 

Bibliografia:

  1. Brzezińska P., Mieszkowski J., Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(9):527-548. ISSN 2391-8306.
  2. Pedrycz A., Frąckiewicz M., Cichacz B. i in., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka. leczenie operacyjne., Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society, 2014;4(49).
  3. Witryna: https://www.dikyspray.pl (dostęp: 2021.12.20.).
[Głosów: 1   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *