Trądzik – co jest przyczyną? Jak się go pozbyć?

Większość osób w czasie dorastania musi zmagać się z pojawiającymi się krostami, jednak część z nich przechodzi ten okres wyjątkowo łagodnie. Niestety trądzik może objawiać się w ekstremalny sposób, a poza tym nie dotyczy wyłącznie nastolatków, ale także dorosłych. Ignorowanie zmian skórnych czy też ich nieumiejętne leczenie może doprowadzić do tego, że zamiast sobie pomóc, tylko pogorszymy sprawę. Jak w takim razie skutecznie walczyć z trądzikiem? Czy istnieje konkretna przyczyna choroby, którą można wyeliminować?

Jak powstaje trądzik?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że zanim wyraźna krosta pojawi się na powierzchni skóry, zmiana zaczyna zachodzić już dużo wcześniej, wewnątrz. Wpierw gruczoły łojowe ulegają powiększeniu, przez co powstaje nadmierna ilość łoju. Łatwo to zauważymy, ponieważ wtedy zaczynają się problemy z przetłuszczającą się skórą. Z biegiem czasu dochodzi do rogowacenia ujścia mieszka włosowego. Powstający wówczas czop rogowy wypełnia mieszek. W ten sposób gruczoł łojowy zostaje zablokowany, co prowadzi do wytworzenia się woreczka pełnego tłuszczu i keratyny – znamy to pod nazwą zaskórnika. Zaskórniki są niestety prawdziwym siedliskiem bakterii, które produkują enzymy. Stąd już prosta droga do stanu zapalnego, co ostatecznie skutkuje tym, że mieszek łojowy pęka, a jego zawartość rozlewa się. To wtedy pojawiają się krosty.

jak-pozbyć-się-trądziku

Co powoduje trądzik?

Cera trądzikowa jest spotykana zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Bywa, że zmiany są niewielkie, toteż łatwo je ukryć makijażem czy po prostu złagodzić jakimiś delikatnymi kremami. Niestety często się zdarza, że krosty pokrywają większość twarzy, pojawia się nawet trądzik na szyi czy trądzik na plecach. Można śmiało założyć, że ten problem jest jedną z łatwo spotykanych przyczyn kompleksów. Długotrwale występujące grudki mogą doprowadzić do diametralnego spadku samooceny. Cierpi zatem zarówno nasze ciało, jak i psychika.

Zanim spróbujemy znaleźć skuteczne lekarstwo na trądzik, dobrze najpierw odkryć, co jest bezpośrednim powodem powstających zmian skórnych. Wówczas zdecydowanie lepiej będzie nam dopasować leczenie – a jeśli korzystamy z pomocy profesjonalnego dermatologa (co jest wskazane), to właśnie określenie przyczyny powinno być pierwszym etapem terapii.

Przeczytaj nasz wpis o tabletkach na trądzik Royal Skin 500 i dowiedz się więcej! :)

Geny

Dokładnie tak – skłonność do trądziku możemy po prostu odziedziczyć. Warto zapytać rodziców, a nawet babci i dziadka, czy borykali się kiedykolwiek z takim problemem. Być może będą nam w stanie coś doradzić. Trądziku wynikającego z uwarunkowania genetycznego niestety nie da się zazwyczaj uniknąć. Nasza skóra do końca życia (nawet po zakończeniu udanego leczenia) będzie miała skłonność do rogowacenia mieszków włosowych.

Trądzik hormonalny – hormony, stres

Te dwa czynniki warto zawrzeć w jednym punkcie, ponieważ są bezpośrednio od siebie zależne. Wahania gospodarki hormonalnej to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania trądziku. Zwykle to z tego powodu pojawiają się krosty w wieku nastoletnim, ponieważ zmienia się wówczas nie tylko nasze ciało, ale i organizm. Trądzik hormonalny mają również dorosłe kobiety. Może to być spowodowane przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych, ciążą (trądzik w ciąży to częste zjawisko) czy karmieniem piersią. Niebagatelne znaczenie ma w tym wszystkim właśnie stres, który niestety stymuluje wytwarzanie się hormonów odpowiedzialnych za pojawienie się trądziku. Długotrwały stres jest bardzo wyniszczający, a nadmierna produkcja sebum to tylko jeden z jego skutków. Dlatego tak ważne jest, by pośród obowiązków domowych i zawodowych zawsze znajdować czas na chwilę odpoczynku. 

Trądzik u dorosłych bywa nawet bardziej uciążliwy.

Nieprawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej

Zarówno trądzik pospolity jak i hormonalny nasili się, jeżeli nie będziemy się stosować do podstawowych zasad higieny. Należy pamiętać, że absolutnie nie wolno wyciskać grudek – zamiast pożądanego rezultatu (czyli zniknięcia krosty) doprowadzimy jedynie do tego, że ta wkrótce powróci, pociągając za sobą kolejne. Osoby z cerą trądzikową powinny też regularnie dbać o to, by mieć czyste dłonie. Jeśli przez cały dzień znajdujemy się poza domem, starajmy się nie dotykać nadmiernie twarzy. Również tarcie mechaniczne – pocieranie skóry o ubrania, włosy, a nawet telefon komórkowy – może pogłębić powstające zmiany czy zaognić przebarwienia po trądziku.

Drugą, niezmiernie ważną kwestią w przypadku trądziku, jest pielęgnacja. Gdy borykamy się z krostami, musimy niezwykle uważnie dobierać wszelkie kremy oraz inne produkty do twarzy. Zdecydowanie trzeba unikać specyfików, które w składzie zawierają alkohol oraz substancje syntetyczne. Najlepiej sprawdzą się łagodne kosmetyki do cery trądzikowej z naturalnym, wegańskim składem. Dzięki temu nieco ukoimy stan zapalny, zamiast dodatkowo go zaostrzać. 

Przyjmowanie leków, a trądzik

Jeśli umówimy się na wizytę u dermatologa, powinniśmy go poinformować o lekach, które aktualnie przyjmujemy. Część środków, przeznaczonych chociażby dla osób z depresją czy epilepsją, zawiera substancje mogące się przyczyniać do powstawania trądziku. Być może właśnie w tym tkwi źródło naszych problemów – wspólnie z lekarzem z pewnością uda nam się wypracować jakąś alternatywę.

Klimat i środowisko

Warunki klimatyczne i pogodowe również mocno wpływają na stan naszej cery. Szczególnie wystawianie się na długotrwałe działanie promieni słonecznych może sprawić, że objawy będą jeszcze bardziej widoczne – warto zatem, w miarę możliwości, unikać pozostawiania na słońcu oraz zabezpieczać skórę produktami z wysokim filtrem. Niestety trudno uniknąć wysokiej temperatury czy podwyższonej wilgotności, a to również przyczynia się do zmian trądzikowych. 

Rodzaje trądziku

trądzik-hormonalny-leczenie

Trądzik trądzikowi nierówny – nie jest to jedna choroba, która u każdego objawia się jednakowo. Ze względu na objawy wyróżniamy:

Trądzik młodzieńczy (pospolity) 

Trądzik pospolity to typ zdecydowanie najczęściej spotykany. Trądzik młodzieńczy ujawnia się w okresie dojrzewania, zarówno u nastoletnich chłopców, jak i dziewczyn. Ich bezpośrednią przyczyną są hormony związane z przemianami w organizmie. Efekt przybiera postać bolesnych, zaczerwienionych grudek, wypełnionych ropą. W momencie, kiedy gospodarka hormonalna odzyskuje harmonię, zmiany powinny ustąpić, a przynajmniej się zmniejszyć, zwłaszcza przy odpowiedniej higienie.

Najczęściej trądzik młodzieńczy występuje:

  • na plecach,
  • na twarzy – czole, brodzie, policzkach,
  • szyi i dekolcie,
  • pośladkach;

Trądzik ropowiczy

na twarzy, obok grudek, mogą pojawić się również torbiele ropne. Niestety często się zdarza, że po wygojeniu danej krosty na skórze pozostaje szpecąca blizna, której nie można już później się pozbyć;

Trądzik skupiony

Dotyczy przede wszystkim mężczyzn, jednak czasem chorują również kobiety. Podobnie jak w przypadku trądziku ropowiczego, powstają torbiele ropne, a do tego zacieki, zwiększa się także liczba zaskórników. Po zniknięciu zmiany pozostaje zwykle głęboka blizna.

Trądzik skupiony charakteryzuje się tym, że może wystąpić w miejscach nietypowych, nawet w okolicach pachwin i pośladków. Bywa, że razem z odmianą ropowiczą nazywany jest ogólnie trądzikiem bliznowatym.

Podział trądziku ze względu na typ zmian na skórze:

  • trądzik zaskórnikowy – powstają wyłącznie zaskórniki;
  • trądzik grudkowy-krostkowy – do zaskórników dołączają grudki i krosty;
  • trądzik guzkowo-cystowy – występują guzy zapalne bądź guzy z dużą ilością ropy;
  • trądzik piorunujący – rzadki, ale bardzo uciążliwy rodzaj, na który chorują wyłącznie mężczyźni; zmiany nie dotyczą już tylko skóry. Stan zapalny może być widoczny również w stawach.

Warto pamiętać, że istnieje też trądzik wywołany (powstający w wyniku leków, uszkodzenia mechanicznego skóry, używania niewłaściwych kosmetyków albo na skutek zbliżającej się miesiączki).

skuteczne-tabletki-na-pryszcze

Co na trądzik, jak go wyleczyć?

Jak wyleczyć trądzik pospolity czy jego inny rodzaj? To pytanie często pojawia się wśród osób, które nie mogą sobie poradzić z licznymi zmianami na twarzy. Nakładanie grubej warstwy makijażu nie jest trwałym rozwiązaniem, dlatego warto wiedzieć, co możemy zrobić, by zmniejszyć objawy. 

Absolutną podstawową są kosmetyki na trądzik. Powinny one zawierać takie składniki jak tlenek cynku, nadtlenek benzoilu, siarka czy retinol. Łagodzą stany zapalne, zwalczają bakterie oraz hamują nadmierną produkcję łoju. Ważne jest także złuszczanie naskórka. Pamiętajmy przy tym, że kosmetyki przeciwtrądzikowe mogą wysuszać cerę, więc ta będzie potrzebowała dobrego nawilżenia. W tym przypadku również należy stosować produkty o łagodnym składzie, pozbawionym syntetycznych substancji. Podstawą w naszej kosmetyczce powinny być żele nakładane punktowo, dobre toniki i kremy nawilżające, a także peelingi, najlepiej enzymatyczne. Mycie twarzy należy wykonywać przy użyciu łagodnych ruchów. 

Istotny jest również skład kosmetyków kolorowych. Zmiany możemy zakryć kryjącym podkładem czy korektorem, jednak muszą być to rzeczy sprawdzone, które spełnią jedynie funkcję estetyczną, bez nadmiernego obciążania cery.

Jeśli pojawił się trądzik we włosach bądź na linii włosów, to znak, że powinniśmy zmienić produkty do pielęgnacji włosów. Staraj się ograniczać ich kontakt ze skórą tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Pamiętajmy również, że pielęgnacja cery trądzikowej nie może się kończyć na nałożeniu odpowiednich specyfików. Unikajmy słońca i starajmy się, żeby skóra miała kontakt z naturalnymi materiałami, szczególnie kiedy przychodzi pora na szaliki czy czapki. Bez względu na to, jak bardzo będzie nas korciło, absolutnie nie można wyciskać ropnych grudek, ponieważ doprowadza to do jeszcze większego rozsiewu bakterii.

Jak łatwo można się domyślić, istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój trądziku są też nasze nawyki żywieniowe. Utrwalił się mit, że słodycze czy ostre jedzenie pogłębia objawy – nie ma jednak badań, które potwierdzałyby to założenie. Mimo to warto wprowadzać do diety te składniki, które pozytywnie wpływają na skórę. Są to m.in.:

  • cynk (owoce morza, ziarna zbóż, jajka);
  • witamina A (ryby, jajko, masło, marchewka, szpinak itd.);
  • witaminy B2 i B6 (ryby, fasola, banany, migdały, pełnoziarnisty chleb).

Suplementy na trądzik

Warto także obserwować, czy picie alkoholu bądź kawy działa negatywnie na trądzik. Jeśli tak – trzeba zacząć ich unikać. Szkodliwy w przypadku osób zmagających się z trądzikiem może się także okazać nadmiar witaminy B12 i D. Zamiast tego dobrze wprowadzić jakiś uznany suplement diety, który dostarczyłby naszemu organizmowi substancji niezbędnych do walki z trądzikiem. Jednym z nich są tabletki, o których możesz przeczytać w naszym artykule dostępnym tutaj: Royal Skin 500.

Leczenie trądziku jest ważne, nie zaszkodzi również wybranie się do salonu kosmetycznego. Zabieg kawitacyjny bądź profesjonalne maseczki z alg czy ziół mogą zadziałać zbawiennie na cerę.

[Głosów: 4   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Emilio pisze:

    Walczyłem z trądzikiem młodzieńczym przez całe liceum, miałem tego bardzo dużo na twarzy, głównie na czole plus na plecach. Teraz jestem starszy i jest lepiej, ale pozostałością mojej młodości są blizny i bruzdy na skórze. A że trądzik to nie tylko domena młodych to w dalszym ciągu mam bardzo tłusta cerę i muszę dbać o siebie żeby nie straszyć wyglądem..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *