Obrzęk nogi – dlaczego się pojawia?
Obrzęk nogi może pojawić się jako następstwo urazu, na przykład stłuczenia, ale także może być wynikiem poważnej choroby. Metoda leczenia musi być więc uzależniona od przyczyny pojawienia się opuchlizny nogi. Dlaczego pojawia się obrzęk kończyn dolnych i co może go wywoływać?
Czym jest obrzęk nogi?
Obrzęk powstaje, kiedy płyn zawarty we krwi i chłonce w nadmiarze „wycieka” z naczynia (krwionośnego – włosowatego lub chłonnego) i gromadzi się między komórkami. [1] Dlaczego tak się dzieje?
Prawidłowe naczynie włosowate przypomina bardzo drobne sitko, które przepuszcza płyn w dwie strony: z tkanek do naczynia i z naczynia do tkanek. Dzięki temu w normalnych warunkach tlen i substancje odżywcze są rozprowadzane z krwi do komórek, a z powrotem wchłaniają się produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. [1]
Jeśli zbyt dużo płynu gromadzi się poza naczyniem, powstaje obrzęk. Może wystąpić w każdej części ciała. Często jednak pacjenci skarżą się na puchnące nogi. Dlaczego właśnie w tych obszarach zwykle pojawia się opuchlizna?
Jest to związane z tym, że na skutek oddziaływania grawitacji krew i limfa mogą mieć trudności z powrotem w górę ciała. Właśnie dlatego puchnące nogi są częstą dolegliwością u osób, które długo stoją, na przykład z racji wykonywanej pracy.
Obrzęk nogi a uraz
Nagle pojawiająca się opuchlizna nóg może być zwiastunem różnych problemów zdrowotnych, nie tylko naczyniowych. Dlatego jeśli dolegliwości wystąpiły nagle, konieczna jest szybka wizyta u lekarza. [2]
Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy nie doszło do urazu, na przykład stłuczenia. Wówczas pojawienie się obrzęku nogi jest naturalną reakcją organizmu i nie wskazuje na poważny stan chorobowy.
Podczas stłuczenia uszkodzona zostaje tkanka podskórna, mięśniowa, stawy okołotkankowe i okostna. W wyniku przerwania drobnych naczyń krwionośnych dochodzi do wynaczynienia krwi do skóry i tkanki podskórnej, co skutkuje powstaniem siniaka oraz obrzęku. [2]
W takiej sytuacji warto zastosować preparat zmniejszający obrzęk i łagodzący ból, na przykład Altacet. Środek ten zawiera octanowinian glinu, który zmniejsza stan zapalny i obrzęk. Lek ponadto działa ściągająco i chłodząco na miejsce urazu. Dzięki temu szybko redukuje dolegliwości bólowe. [3]
Skąd się bierze opuchlizna nogi?
Puchnące nogi mogą mieć także wiele innych przyczyn. Jeśli nie doszło do stłuczenia ani innego urazu, a pojawia się obrzęk nóg, warto przyjrzeć się możliwym powodom takiej sytuacji.
Obrzęki kończyn dolnych mogą być skutkiem chorób układu sercowo-naczyniowego [1]:
-
niewydolności krążenia,
-
zakrzepicy żylnej,
-
zapalenia żył powierzchownych,
-
zapalenia naczyń limfatycznych.
Opuchlizna nogi może także wynikać z [1]:
-
chorób układu dokrewnego (m.in. choroby tarczycy),
-
chorób nerek,
-
zaburzeń gospodarki białkowej, wodnej i mineralnej organizmu,
-
chorób tkanki łącznej i stawów.
Określenie konkretnej przyczyny wystąpienia obrzęków nóg wymaga szczegółowego badania lekarskiego. Puchnących nóg nie powinno się lekceważyć, zwłaszcza kiedy samodzielnie trudno wskazać powód wystąpienia opuchlizny. [1]
Opuchlizna po długim siedzeniu czy stanu zwykle nie jest powodem do niepokoju i ustępuje po zastosowaniu leków na obrzęk nóg bez recepty (na przykład z diosminą, kasztanowcem, hirudyną czy mentolem). Jeśli natomiast jest wynikiem stłuczenia, pomocny może być Altacet żel. [3] Warto schłodzić spuchnięte nogi, trzymać je w górze, a jeśli opuchlizna pojawia się często, można nosić rajstopy uciskowe.
Domowe metody nie zastąpią jednak wizyty u lekarza, który zleci potrzebne badania. [2]
Tekst na zlecenie klienta, tj. Altacet
Bibliografia:
-
Boboryk D., Obrzęk – jakie są rodzaje obrzęków i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 2022 (https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175407,obrzek)
-
Frołow M., Obrzęk nóg, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 2012 (https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/72337,obrzek-nog)
-
Altacet żel (https://www.altacet.pl/)
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
Najnowsze komentarze