Bóle mięśni rąk i nóg. Co może być przyczyną i jak sobie z tym radzić?
Bóle mięśni rąk i nóg dotyczą wielu osób, niezależnie od wieku. Chyba każdy z nas kiedyś tego doświadczył. Rzadko jednak wybieramy się z tym problemem do lekarza, bagatelizując objawy. Zwykle poprzestajemy jedynie na proszkach przeciwbólowych albo maściach chłodzących, które są dostępne we wszystkich aptekach bez recepty. Oczywiście wiele takich specyfików rzeczywiście przynosi ulgę, zwłaszcza jeśli ból jest spowodowany tymczasowym urazem. Niestety w przypadku, gdy dolegliwości powracają, koniecznie powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to nic takiego, jednak zdarza się, że ból mięśni rąk i nóg jest niczym innym, jak zwiastunem poważnej choroby, która wymaga konkretnego leczenia.
Jakie są przyczyny bólu mięśni rąk i nóg?
Czasem nie sposób jednoznacznie ustalić, dlaczego odczuwamy ból w mięśniach nóg czy mięśniach rąk. Przyczyn istnieje bardzo wiele i m.in. właśnie dlatego często nie przywiązujemy do tego większej wagi. Co może być przyczyną takich objawów?
Zbyt intensywny wysiłek fizyczny
Dotyczy to nie tylko sportowców, ale także osób, które lubią ruch bądź dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami i innymi formami aktywności fizycznej. Po długim, ciężkim treningu rano możemy odczuć nieprzyjemny ból w nogach czy rękach, zwany potocznie zakwasami. W trakcie ćwiczeń w naszym organizmie powstaje tzw. dług tlenowy: nasze ciało nie dostaje wystarczającej ilości tlenu podczas wykonywania treningu. W wyniku tego zachodzi proces fermentacji mlekowej, który prowadzi do powstawania kwasu mlekowego. Ból wynikający z zakwasów potrafi być uciążliwy, jednak jest stosunkowo niegroźny. To jedynie stan przejściowy, który powinien minąć po upływie kilku dni. Tuż po jego wystąpieniu powinniśmy sobie odpuścić intensywne ćwiczenia, a w celu złagodzenia bólu warto zażyć gorącej kąpieli. Ciepło może mieć zbawienny skutek na ból mięśni rąk i nóg. Przydadzą się też wówczas maści chłodzące.
Jeśli chcemy uniknąć kolejnych zakwasów w przyszłości, pamiętajmy, że każdy trening powinien być poprzedzony porządnym rozciąganiem. Musimy także dostosowywać plan ćwiczeń do naszych możliwości, szczególnie gdy wcześniej nie uprawialiśmy żadnego sportu regularnie. Ciało przystosowuje się do wysiłku fizycznego stopniowo, więc nie obciążajmy go na starcie np. zbyt skomplikowaną gimnastyką lub zbyt dużymi ciężarami w przypadku treningu siłowego.
Urazy
To również bardzo częsta przyczyna bólu mięśni rąk i nóg. Nawet zwichnięta kostka może spowodować takie dolegliwości, jako że przez jakiś czas będziemy musieli opierać ciężar ciała głównie na jednej nodze, z czasem możemy poczuć dokuczliwy ból w łydce. Nie potrzeba też wiele, by zwyczajnie naciągnąć mięsień, który później, podczas wykonywania codziennych obowiązków, będzie nam doskwierał. Wystarczy, że będziemy nosić ciężkie pudła w trakcie przeprowadzki, by następnego dnia odczuć nieprzyjemny ból w ramionach. Naciągnięty czy naderwany mięsień najlepiej schłodzić, później można też zastosować ciepły kompres. Dobrze też unikać wysiłku fizycznego, tak by tkanka mięśniowa mogła się w pełni zregenerować. Jeśli po jakimś czasie dolegliwości nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Stres
Długotrwały stres może prowadzić do szeregu różnych konsekwencji. Przedwczesne siwienie, brak apetytu i utrata wagi, kłopoty z zasypianiem, koncentracją, a także podniesienie ciśnienia krwi. Jeśli przykładowo nasza praca jest bardzo stresująca i nie do końca radzimy sobie w takiej sytuacji, możemy z czasem nabawić się przewlekłych chorób układu nerwowego. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że za bólami mięśni również może stać właśnie stres. Nieustające napięcie powoduje kurczenie się i rozkurczanie komórek mięśniowych, co może wywoływać duży dyskomfort. Co prawda ból mięśni o podłożu stresowym rzadko dotyczy rąk i nóg (zdecydowanie najczęściej można go zlokalizować w okolicach pleców czy karku), to jednak nieprzyjemne drętwienie możemy też odczuwać chociażby w ramionach.
Pod wieloma względami nie powinniśmy dopuszczać do tego, by stres rządził naszym życiem. Jeśli to praca zawodowa powoduje, że jesteśmy podenerwowani, starajmy się jakoś zmienić nawyki podczas wykonywania obowiązków. Przykładowo możemy planować dzień wcześniej to, co chcemy zrobić, np. tworząc listę zadań. Pamiętajmy też, by zawsze w ciągu dnia znaleźć czas na relaks. W skrajnych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta u psychologa bądź innego lekarza, który przepisze nam łagodne środki na uspokojenie.
Infekcje i choroby
Bóle mięśni często są również oznaką nadciągającej infekcji. Osoby, które przechodziły przeziębienie lub grypę z pewnością miały już do czynienia z tym objawem. Infekcja atakuje tkanki mięśniowe, co może występować przez cały okres trwania choroby. W takim przypadku najważniejszy jest wypoczynek. Nie na darmo w dzieciństwie mamy opatulały nas ciepłą kołdrą i kazały podczas przeziębienia leżeć spokojnie w łóżku. Ciepło i długi sen potrafią czynić cuda. W chwili, kiedy ból mięśni nóg lub rąk spowodowany infekcją jest bardzo uporczywy, możemy wykorzystać tabletkę przeciwbólową, która przy okazji zniweluje też inne skutki grypy. Należy przy tym zrezygnować z wysiłku fizycznego.
Nadwaga
Z przerostem wagi ciała boryka się wiele osób. Powinniśmy zadbać o to, by nasze BMI – czyli stosunek masy do wzrostu – było odpowiednie. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do przykrych konsekwencji. Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej. Nadprogramowe kilogramy mogą też poważnie wpłynąć na nasze zdrowie. Narażamy się na choroby serca, podwyższony cholesterol, za wysokie ciśnienie, co prowadzi czasem do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Nadwaga znacząco obciąża również mięśnie. To m.in. na nich opiera się nasze ciało, więc może się okazać, że nie radzą sobie z przerostem tkanki tłuszczowej. Dlatego ważne jest, żebyśmy kontrolowali wagę. W razie potrzeby warto zastosować dietę. Jeśli nie chcemy sami układać sobie jadłospisu, możemy skorzystać z pomocy dietetyka. Ćwiczenia fizyczne również pozwolą na spalenie dodatkowych kilogramów. Po pewnym czasie od wprowadzenia treningów poprawie ulegnie zarówno nasz wygląd, jak i samopoczucie. Będziemy też spokojniejsi o nasze zdrowie.
Reumatyzm mięśni
Reumatyzm dotyka wielu osób w starszym wieku, jednak zdarza się, że chorują również młodzi. Ta ogólna nazwa obejmuje właściwie szereg różnych dolegliwości. Do najczęstszych należą choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy też zapalenia ścięgien. To wszystko może powodować właśnie ból mięśni rąk i nóg. Objawy pojawiające się w wyniku reumatyzmu są bardzo uciążliwe. Leczenie jest długotrwałe i niestety nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Tarczyca, a ból mięśni
Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy również mogą wpłynąć na układ ruchowy, powodując m.in. bóle mięśni. Osoby borykające się z takimi problemami mogą mieć trudność np. z wchodzeniem po schodach, a także odczuwać sztywność w ramionach i nogach. Kontrolowanie poziomu hormonów tarczycy to niełatwe zadanie, wymagające nie tylko określonej diety, ale także przyjmowania leków i oczywiście regularnych badań.
Zwracajmy uwagę na rodzaj bólu
Jeśli mimo zastosowania doraźnych środków ból mięśni rąk i nóg nie ustąpi, powinniśmy się zastanowić nad pomocą medyczną. Warto wówczas obserwować dolegliwości, by później móc podać lekarzowi dokładny opis objawów. Dzięki temu postawienie diagnozy będzie zdecydowanie łatwiejsze. Nie bez znaczenia jest rodzaj bólu, czy jest ostry, czy może jednak bardziej tępy. Poszukując jego przyczyny, zastanówmy się, czy może to być spowodowane rozpoczęciem przyjmowania nowego leku. Powinniśmy też sprawdzać, jak reagujemy na środki przeciwbólowe i czy pojawiają się jeszcze jakieś symptomy.
Przykładowo bóle o nieokreślonym miejscu, którym towarzyszy złe samopoczucie i zmęczenie, mogą oznaczać zespół przewlekłego zmęczenia. Możemy się go nabawić w wyniku sytuacji stresowej, w której aktualnie się znajdujemy. Zwykle objawy ustępują po rozwiązaniu problemu, który nie pozwalał nam w pełni wypocząć. Z kolei kiedy ból pojawia się nagle, a mięśni nie da się nawet dotknąć, może to świadczyć o zapaleniu. Konieczna jest wówczas interwencja lekarza.
Kiedy ból mięśni rąk i nóg wymaga pomocy medycznej?
Często, nie tylko w przypadku bólu mięśni, próbujemy leczyć się sami. Nie chcemy płacić za wizytę prywatną albo czekać w długiej kolejce. Niestety nie zawsze możemy sobie poradzić na własną rękę. Jeśli ból długo nie ustępuje, nawet gdy uznaliśmy, że jest wynikiem intensywnego treningu, powinniśmy szczegółowo się zbadać. W przypadku, gdy dolegliwości uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie, to również jasny znak, że możemy mieć do czynienia z większym problemem niż np. zwykłe nadwyrężenie. Dobrze także obserwować skórę wokół bolącego miejsca. W momencie, gdy zobaczymy zaczerwienienie, pojawi się obrzęk albo ocieplenie, natychmiast należy umówić wizytę u lekarza.
Ból mięśni nóg
Poza wymienionymi wcześniej przyczynami, ból mięśni nóg może wiązać się ze skurczami. Te z kolei bywają powodowane żylakami czy niedoborami określonych składników w organizmie. Skurcze przychodzą najczęściej w nocy i potrafią być bardzo bolesne. Zdarza się, że są następstwem poważniejszych chorób.
Przykładowo cukrzyca może sprawić, że tętnice nie będą działały prawidłowo, przez co nasz układ krwionośny nie będzie funkcjonował prawidłowo. Krew nie dopływa swobodnie we wszystkie miejsca, stąd skurcze, ból, a w skrajnych przypadkach nawet zanik mięśni. Dodatkowo jeśli zauważymy zmiany temperatury w nogach, szczególnie nagłe ocieplenie, to również może być objaw cukrzycy.
W przypadku miażdżycy obejmującej tętnice w nogach również mogą wystąpić problemy z mięśniami w tym ból mięśni nóg. Ponieważ nie dostają one wystarczającej ilości tlenu, odkładają się w nich szkodliwe substancje, w tym cholesterol.
Ból mięśni rąk
Oczywiście bóle mięśni rąk występują najczęściej pod wpływem przetrenowania i nadwyrężenia, jednak w niektórych przypadkach nie można ich bagatelizować, ponieważ może się okazać, że potrzebujemy kompleksowego leczenia lub rehabilitacji. Przykładowo jeśli skurcze i ból pojawiają się w kciuku, palcu wskazującym i serdecznym, to możemy cierpieć na zespół cieśni nadgarstka. W zaawansowanym stadium ta dolegliwość uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w tym zasypianie.
Często spotykanym zjawiskiem jest także zrostowe zapalenie torebki stawu barkowego, zwane również „zamrożonym barkiem”. Wśród jego głównych symptomów są problemy z poruszaniem ramionami oraz silny ból w mięśniach rąk. W takich przypadkach niezwłocznie powinniśmy się udać do lekarza.
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
Najnowsze komentarze