Jak się pozbyć cellulitu?
Od wielu lat cellulit jest prawdziwą zmorą kobiet na całym świecie, bez względu na wiek. Staje się głównym powodem kompleksów, szczególnie kiedy media ze wszystkich stron zasypują nas zdjęciami modelek i gwiazd, które zdają się mieć idealne ciała. Podczas chłodniejszych miesięcy jesteśmy jeszcze w stanie ukrywać wszystkie mankamenty, jednak gdy przychodzi sezon letni – zwłaszcza kiedy trzeba założyć kostium kąpielowy – problem bardziej się pogłębia. Nieestetyczne zmiany pojawiają się na udach, pośladkach, piersiach, czasem nawet na ramionach. Jak powstaje cellulit? I co najważniejsze: jak sobie z nim poradzić i cieszyć się gładką, nienaganną skórą?
Skąd się bierze cellulit?
Cellulit bywa porównywany do skórki pomarańczowej, ponieważ sprawia, że skóra staje się grudkowata i pomarszczona, co przypomina właśnie fakturę pomarańczy. Im bardziej jest zaawansowany, tym zmiany są coraz bardziej rozległe i zauważalne. Niestety bardzo łatwo się go nabawić, przez co z cellulitem walczy większość kobiet (szacuje się, że tylko ok. 3% pań nie musi zmagać się z jego objawami).
Przeczytaj nasz wpis o suplemencie diety na cellulit Perfect Body Cellulite i wspomóż swoje ciało! :)
O tym, że skóra robi się pomarszczona i galaretowata, decydują tzw. adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. W chwili, kiedy dochodzi do ich przerostu, zaczynają uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne. Konsekwencje są ogromne. Pojawiają się problemy z układem krążenia, przez co znacząco słabnie przemiana materii. Komórki słabną: nie są w stanie równie dobrze jak wcześniej pochłaniać tlenu czy wszelkich składników odżywczych, nie radzą sobie także z wydalaniem toksyn z organizmu. Wraz z wodą zalegają one zatem w tkankach, co prowadzi do powstawania zgrubień.
Cellulit to zatem nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Na skórze powstają grudki, które tworzą miejsce właśnie dla toksyn i innych skutków ubocznych powstających w wyniku słabej przemiany materii. To już prosta droga do obrzęku – organizm zaczyna jeszcze bardziej magazynować tłuszcz, przez co zmiany z czasem się pogłębiają.
Istnieje stereotyp, że cellulit pojawia się wyłącznie u kobiet otyłych lub z nadwagą. Oczywiście nadmierne kilogramy rzeczywiście często idą w parze z cellulitem, ponieważ tkanka tłuszczowa ulega znacznemu przerostowi, co sprzyja poszerzaniu się objawów. Mimo to należy pamiętać, że cellulit dotyka również osób bardzo szczupłych, które nigdy nie miały większego problemu z zachowaniem ładnej sylwetki. Nie ma też niestety określonego wieku, który decyduje o jego pojawieniu się. Bardzo często pierwsze zmiany skórne stają się widoczne w okresie dojrzewania, kiedy kobiece ciało się zmienia, jednak również i dojrzałe kobiety mogą nabawić się z czasem cellulitu. Im głębsze jego stadium, tym trudniej sobie z tym poradzić – dlatego leczenie bywa długotrwałe, zdarza się też, że nie przynosi oczekiwanego rezultatu.
Najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu:
- siedzący tryb życia;
- dieta bogata w cukry i sól;
- zmiany hormonalne w postaci niedoboru progesteronu oraz za małej ilości estrogenu;
- noszenie zbyt obcisłych ubrań;
- choroby układu krążenia.
Rodzaje cellulitu. Jak określić stopień zaawansowania?
Wbrew pozorom cellulit nie rozwija się jednakowo. Objawy są właściwie identyczne, dlatego trudno po nich wskazać, z jakim rodzajem mamy do czynienia. Różnica tkwi w głównej przyczynie, która doprowadziła do powstania nieestetycznych zmian na skórze.
Cellulit tłuszczowy
Zdecydowanie najbardziej znany – wiele kobiet z marszu uznaje, że powodem grudek na udach czy brzuchu jest właśnie przerost tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście to właśnie cellulit tłuszczowy pojawia się najczęściej, jednak nie zawsze zgrubienia na skórze muszą być jego wynikiem.
Nagły przerost komórek tłuszczowych może spowodować szybki przyrost wagi, ale nie tylko. Lipidy zalegające w tkankach uciskają naczynia, osłabiając układ krążenia i hamując wydalanie szkodliwych substancji z organizmu. Cellulit tłuszczowy bywa szczególnie uciążliwy, ponieważ w zaawansowanym stadium skóra boli nawet przy najlżejszym dotyku. Jak się pozbyć cellulitu w tym przypadku? Z reguły w zwalczaniu pomaga przejście na zdrową dietę, gdzie zabrakłoby smażonych dań, fast foodów i innych produktów, które zawierają duże ilości tłuszczu. Wszystko po to, by zahamować rozrastanie się lipidów, w przeciwnym wypadku objawy będą się pogłębiać i staną się jeszcze bardziej widoczne.
Cellulit wodny
Problemy z układem krwionośnym i limfatycznym to prosta droga do powstawania cellulitu wodnego. Krew i limfa, które nie mogą swobodnie krążyć, powodują zatrzymywanie się w ciele wody oraz toksyn. To z kolei wiąże się przerostem lipidów; z czasem na skórze zaczynają pojawiać się charakterystyczne grudki. Na cellulit wodny są w szczególności narażone osoby, które mają stojący lub siedzący tryb pracy, jednocześnie nie dbając o to, by mieć jakikolwiek kontakt z aktywnością fizyczną.
Jak zwalczyć cellulit wodny? Konieczne jest przywrócenie poprawnego krążenia (co jest zresztą ważne nie tylko dla wyglądu naszej skóry, ale i ogólnego zdrowia). Dzięki temu równowaga wodna organizmu wyrówna się, zaczniemy się też pozbywać nadmiaru wody i toksyn. W związku z tym, jeśli spędzamy kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie siedząc lub stojąc, powinniśmy zażywać nieco ruchu. Na początek może nawet wystarczyć codzienny krótki spacer.
Cellulit cyrkulacyjny
W tym przypadku mamy właściwie do czynienia z połączeniem cellulitu wodnego i tłuszczowego. Dochodzi zarówno do przerostu lipidów, jak i zatrzymywania się wody oraz toksyn w tkankach. Często dołącza do tego również problem z mikrokrążeniem. Jak pozbyć się cellulitu cyrkulacyjnego? Osoby dotknięte tą przypadłością powinny nie tylko diametralnie zmienić nawyki żywieniowe, ale także zacząć ćwiczyć, nawet jeśli nie doszło do gwałtownego wzrostu wagi.
Dodatkowo cellulit można podzielić ze względu na stopień zaawansowania. Warto uważnie obserwować objawy, ponieważ wówczas łatwiej będzie dopasować leczenie:
- etap I – to bardzo wczesne stadium; w trakcie jego trwania zmiany bywają niewidoczne na pierwszy rzut oka. Żeby określić, czy mamy już do czynienia z cellulitem, należy ścisnąć dwoma palcami fragment skóry w problematycznym miejscu, np. w górnej części ud lub na brzuchu. Jeśli skóra delikatnie się zmarszczy, to znak, że należy powoli rozpoczynać walkę z takimi zmianami;
- etap II – wygląda nieco podobnie do pierwszego, tyle że ściśnięta w ten sam sposób skóra przypomina już skórkę pomarańczy. Zdarza się nawet, że grudki są lekko bolesne w dotyku;
- etap III – kiedy cellulit jest już bardziej zaawansowany, grudkowata struktura skóry jest już widoczna bez ściskania jej palcami. Zmiany pogłębiają się, są bardziej rozległe, przez co uda bądź brzuch przybierają postać nierównomiernych pofałdowań;
- etap IV – w jego wyniku grudki są od razu wyczuwalne, nawet przy najmniejszym dotknięciu, a zgrubienia są bardo widoczne. Na dodatek skóra trzęsie się podczas ruchu, zaś pokryta nierównościami skóra staje się bolesna.
Cellulit – jak się pozbyć?
Kobiety często zdają sobie pytanie „jak pozbyć się cellulitu w miesiąc?„, a nawet „jak pozbyć się cellulitu w tydzień?”. Niestety odpowiedź jest jedna: nie da się. Nawet na wczesnym etapie zwalczanie zmian skórnych może trwać dość długo, wymagana jest przy tym systematyczność oraz kompleksowe działanie – nie tylko od zewnątrz, ale i od środka.
Dieta na cellulit
Podstawą jest zdecydowanie dieta. Zacząć zdrowo jeść. Należy odstawić słodzone napoje czy tłuste potrawy. W codziennych posiłkach powinny królować takie rzeczy jak brokuły, kurkuma, koper włoski czy buraki. Dobrze też sporządzać sobie wywary z pokrzywy lub mniszka lekarskiego, pomaga też picie zielonej herbaty. Wszystkie te składniki działają na odbudowę kolagenu, a przy tym pobudzają układ krążenia oraz poprawiają proces przemiany materii.
Suplementy diety na cellulit
Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie suplementów diety, które mogąc wspomóc wchłanianie dobroczynnych substancji i poprawić wygląd naszej skóry. Pamiętajmy jednak, że należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych, polecanych środków.
Przeczytaj nasz artykuł na temat kapsułek antycellulitowych, które cieszą się dobrymi opiniami – Perfect Body Cellulite, które zawierają naturalne, a jednocześnie skuteczne składniki.
Aktywność fizyczna
Ogromne znaczenie ma oczywiście również aktywność fizyczna. Jeśli należymy do osób, które nie lubią się męczyć i nie bardzo widzą siebie w jakimkolwiek sporcie, to wystarczą intensywne spacery. Ruch można znakomicie połączyć ze spotkaniami ze znajomymi – wystarczy zaproponować im wspólną wycieczkę rowerową albo wypad do parku z trampolinami czy na ściankę wspinaczkową. Warto też dopasować rodzaj ćwiczeń do miejsca na ciele, gdzie wystąpiły zmiany.
Jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków i brzucha
Jak pozbyć się cellulitu z pośladków?
Cellulit na pośladkach pojawia się szczególnie u osób, które pracują długimi godzinami w pozycji siedzącej. Poza chociażby bieganiem, możemy też wykonywać przysiady z wyskokiem. Dobre rezultaty przynosi także unoszenie nogi w siadzie podpartym. Regularne ćwiczenia ujędrnią pupę i wygładzą skórę, dzięki czemu bez wstydu będziemy mogli założyć bikini.
Jak pozbyć się cellulitu z ud?
Uda to obszar, na którym zdecydowanie najczęściej pojawiają się grudki cellulitu. Łatwo się domyślić, że tutaj może pomóc aktywność fizyczna skoncentrowana właśnie na nogach. Doskonale zadziała jogging, pływanie oraz jazda na rowerze. Jeśli pogoda nie pozwala na uprawianie sportu, zawsze można zapisać się na siłownię. Cellulit na udach może się też zmniejszyć dzięki nożycom czy przysiadom z wykrokiem.
Jak pozbyć się cellulitu z brzucha?
Idealną formą wzmocnienia mięśni brzucha, a przede wszystkim ujędrnienia skóry, są oczywiście popularne brzuszki. Możemy je wykonywać rano i wieczorem – byle regularnie i stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń. Również bieganie czy pływanie przyniesie świetny efekt, jeśli zauważyliśmy u siebie cellulit na brzuchu.
Nie zapominajmy też o tym, że na zmienioną od grudek skórę warto też działać powierzchniowo. Jeśli chcemy wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się cellulitu, to powinniśmy przejrzeć dostępną ofertę maści, kremów i peelingów dostępnych na rynku. Wybierajmy te, które mają naturalne, bezpieczne składy. W razie potrzeby samodzielnie możemy wykonać jakiś kosmetyk, popularny jest np. peeling z kawy. Masaż ud pokrytych cellulitem przy użyciu takiego specyfiku usprawni krążenie, dzięki czemu skóra stanie się bardziej jędrna i gładsza. Konieczne będzie także wyrzucenie z szafy za bardzo obcisłych ubrań. Podczas noszenia zbyt mocno uciskają ciało, przez co krew nie może swobodnie krążyć.
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
Mam od zawsze cellulit na nogach, jak się go pozbyć? Próbowałam już wiele razy, ale nie mam czasu na stałą aktywność fizyczną, siłownia to zazwyczaj dwie, może trzy wizyty i potem tracę motywację, a efektów jak nie było tak nie ma :( pomóżcie pliska
@Margo85, bez ćwiczeń i diety będzie ciężko, ale nie zniechęcaj się! Walcz o siebie i o swój wygląd, swoje zdrowie! Trzymam kciuki :)
Teraz w domu w sumie kreatywnie podeszłam do tego jak się pozbyć cellulitu i np. sama robie sobie mieszanki do nakładania jako maseczkę lub peelingi. Zostało mi jeszcze samej zrobić kremy ale niestety tutaj liczę na mądrzejsze głowy ode mnie hahaha.
tylko to nakladasz na skore czy cos jeszcze, bo wydaje mi sie ze takie maski to chyba troche za malo, nie?