Skuteczne tabletki na odchudzanie – ranking 2020

Tabletki na odchudzanie – jakie wybrać i co o nich wiedzieć?

Wiele kobiet i mężczyzn dąży do idealnej sylwetki. Najczęściej decyzję o odchudzaniu podejmujemy przed jakimś ważnym wydarzeniem: przed ślubem, przed Sylwestrem, przed rozpoczęciem wakacji. Łatwiej nam wówczas zaplanować sobie cel i czujemy większą motywację, bo przecież chcemy wyglądać dobrze, kiedy już pójdziemy do ołtarza albo gdy rozpocznie się sezon na bikini. Wiele osób zaczyna się też wówczas rozglądać za przeróżnymi „wspomagaczami”, które mogłyby przyspieszyć metabolizm i tym samym zwiększyć efekty spalania tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak pamiętać, że w aptekach czy drogeriach jest pełno przeróżnych suplementów diety na odchudzanie – musimy zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę, zanim dokonamy zakupu.

Tabletki nie są jedynym rozwiązaniem

Niektórzy popełniają błąd poprzez pokładanie zbyt dużego zaufania i nadziei związanych z zażywaniem środków odchudzających. Oczywiście preparaty na odchudzanie mogą znakomicie wspomóc organizm, dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych i tym samym pomagając w gubieniu zbędnych kilogramów. Tabletki z takim działaniem nie są jednak czymś, co działa samodzielnie – to nie magiczne leki na odchudzanie, które sprawią, że bez żadnego wysiłku będziemy z dnia na dzień coraz szczuplejsi.

Przyjmowanie takich produktów zdecydowanie trzeba połączyć ze zdrową, zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną. To przede wszystkim takie działania przyczyniają się do spalania kalorii oraz zmniejszania masy ciała. Środek odchudzający zaś sprawi, że będziemy mieli stały dostęp do witamin i innych składników, które nie tylko dadzą nam siłę, ale też zwiększą rezultaty, które zaczną być widoczne gołym okiem. Oczywiście ważna jest wówczas systematyczność i konsekwencja. Nie rezygnujmy ze zjedzenia lekkiej, zdrowej kolacji na rzecz fast foodu, ponieważ uznamy, że skoro bierzemy tabletki wspomagające odchudzanie, to ten mały grzeszek jakoś się „wyrówna”. Najlepiej od razu pozbyć się szkodliwych potraw ze swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych i rzeczywiście trzymać się tego postanowienia.

Nie traktujmy zatem suplementu diety na odchudzanie jako jedynej formy zadbania o swoją sylwetkę. Powinniśmy pojmować to jako dodatek, który zmobilizuje nas do pracy nad wyglądem, ale nie zastąpi uprawiania sportu czy też odstawienia gazowanych napojów. 

Tabletki na odchudzanie – rodzaje

Chociaż liczne kapsułki od różnych firm są zazwyczaj zbiorowo nazywane środkami na odchudzanie, to jednak da się je podzielić na kilka grup. Mają nieco inne działanie, więc należy o tym pamiętać, kiedy już postanowimy zakupić jakieś dobre suplementy na odchudzanie.

Tabletki na przyspieszenie przemiany materii

Wolny metabolizm to zmora wielu z nas i jedna z najczęstszych przyczyn, dla których nie możemy schudnąć, nawet gdy znacząco ograniczyliśmy jedzenie. Dlatego właśnie powinniśmy się rozejrzeć za preparatem, który przyspieszyłby przemianę materii i tym samym usprawnił działanie układu pokarmowego. Pobudzony przez dobre tabletki na odchudzanie metabolizm będzie lepiej sobie radził z dostarczanymi składnikami odżywczymi, wchłaniając to, co dobre i co potrzebne do funkcjonowania całego organizmu, a pozbywając się toksyn i innych szkodliwych substancji. Zazwyczaj tego typu preparaty na odchudzanie mają dość naturalne składy, ponieważ w przyrodzie istnieje wiele znakomitych środków, które zbawiennie działają na przyspieszenie ludzkiego metabolizmu, tak by radził sobie nawet z posiłkami, które są trudniejsze do strawienia.

Tabletki na spalanie tłuszczu

To zdecydowanie najlepsza opcja dla tych, którzy są wielbicielami sportu i lubią pozostawać w ruchu. Wszystko dlatego, że składniki działające w tego typu tabletkach uaktywniają się właśnie wówczas, kiedy wykonujemy regularne ćwiczenia. Jeśli już od jakiegoś czasu systematycznie wychodzimy pobiegać, uprawiamy gimnastykę albo chodzimy na siłownię, a i tak brak większych efektów, to być może takie suplementy diety na odchudzanie będą dla nas najlepszą pomocą. Nie tylko przyczyniają się do pozbywania się nadmiaru komórek tłuszczowych, więc chudnięcie jest widoczne gołym okiem, ale także wzmacniają cały organizm i nasze mięśnie. Dzięki temu będziemy mieć siłę na częste treningi – a najgorsze rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować, to porzucenie ćwiczeń, nawet kiedy przez pewien czas nie dostrzegamy rezultatów.

Tabletki zapobiegające wchłanianiu węglowodanów i tłuszczów

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie węglowodany są najczęstszą przyczyną przyrostu tkanki tłuszczowej. Również i naturalne tłuszcze, jeśli są spożywane w dużych ilościach, przyczyniają się do tego, że przybywa nam kilogramów. Odpowiednio dobrane tabletki odchudzające sprawią, że część składników zawartych w potrawach – czyli właśnie węglowodany i tłuszcze – nie będą w całości trawione i wchłaniane do organizmu. Zamiast tego zostaną od razu wydalone. Oczywiście trzeba pamiętać, że tłuszcze odpowiadają za rozpuszczanie niektórych witamin (m.in. A i E), dlatego musimy kontrolować, by nie doprowadzić do ich niedoboru. No i nie zapominajmy, że nie możemy całkowicie zrezygnować z węglowodanów i tłuszczów. Ich również potrzebuje nasze ciało. Wystarczy po prostu ograniczyć ich przyjmowanie, dzięki czemu odchudzanie przebiegnie szybko i sprawnie.

Tabletki na zmniejszenie apetytu

Jeśli nie mamy większych problemów z uprawianiem sportu, nawet gdy wcześniej nie stanowiło to części naszej rutyny, to prawdopodobnie odchudzanie będzie całkiem proste. Gorzej, kiedy po wprowadzeniu zdrowej diety nie możemy oprzeć się ciągłemu podjadaniu, szczególnie wieczorami. Często wówczas wmawiamy sobie, że jeden batonik albo kolejna dokładka obiadu nie zrobi większej różnicy. Prawda jest jednak taka, że okazjonalne łamanie zasad diety z czasem prowadzi do coraz częstszego porzucania ustalonego wcześniej jadłospisu. Zanim się obejrzymy, wrócimy do niekorzystnych nawyków żywieniowych, a wówczas nasza ciężka praca zostanie stracona. Tabletki hamujące apetyt pozwolą na ograniczenie łaknienia. Dają poczucie sytości, przez co znacznie rzadziej będziemy mieli ochotę na jakąś kaloryczną przekąskę.

Warto także wziąć pod uwagę jeszcze jedną wskazówkę. Jeśli nie jesteśmy pewni, dlaczego nie możemy schudnąć, nawet trzymając się restrykcyjnej diety i regularnie trenując, być może trzeba wybrać się do lekarza. Kompleksowe badania mogą pozwolić ustalić przyczynę przyrostu tkanki tłuszczowej. Czasem jest za to odpowiedzialna zaburzona gospodarka hormonalna, zwłaszcza kiedy przyjmujemy środki antykoncepcyjne. Wizyta lekarska umożliwi wykazanie wszelkich nieprawidłowości. Kiedy wszystko jest w porządku, po prostu upewnimy się, że jesteśmy zdrowi.

Jaki skład powinny mieć dobre tabletki odchudzające?

Kupując środki na odchudzanie, powinniśmy zwracać uwagę na skład. Nic nie pomoże zażywanie jakichś tabletek przez kilka miesięcy, jeśli nie zwrócimy uwagi na to, czy zawarte w nich składniki rzeczywiście są odpowiednio zbilansowane, tak by przynosić określone efekty.

Skuteczne tabletki na odchudzanie powinny zawierać takie substancje i produkty jak:

  • błonnik – co prawda organizm go nie trawi, ale mimo to doskonale stymuluje pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. Przede wszystkim jednak błonnik w żołądku pochłania wodę i pęcznieje, co z kolei przekłada się na uczucie sytości. Pozwoli nam to kontrolować apetyt i pohamować łaknienie, dzięki czemu łatwiej będziemy się stosować do założeń wybranej diety. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to regularne picie wody, co jest szczególnie ważne przy przyjmowaniu błonnika. Warto też zwrócić uwagę na jego różne rodzaje – polecany jest glukomannan, pochodzący z rośliny Amorphophallus konjac;
  • fasolamina – wyciąg z fasoli zwyczajnej, który powoduje zablokowanie enzymu odpowiadającego za rozkładanie skrobi. Dzięki temu przestaje się ona odkładać w tkance tłuszczowej. Ten składnik jest niezbędny szczególnie w przypadku osób, które nie potrafią sobie odmówić produktów mącznych (pieczywa, ziemniaków, zbóż);
  • chrom – ma szerokie zastosowanie, przede wszystkim jednak obniża poziom cukru i cholesterolu. Dodatkowo chrom zmniejsza apetyt. Przez to, że stymuluje wytwarzanie naturalnej insuliny i tym samym reguluje gospodarkę węglowodanową i obniża łaknienie na słodycze. Gdy zatem należymy do łasuchów i to właśnie za słodkościami najbardziej tęsknimy podczas odchudzania, chrom pomoże nam sobie z tym poradzić;
  • zielona herbata – picie zielonej herbaty ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim nasz organizm oczyszcza się dzięki niej z toksyn, a i jelita lepiej pracują, dlatego procesy trawienne przebiegają dużo sprawniej. Zielona herbata przyspiesza również krążenie, a do tego wzmacnia kości;
  • zielona kawa – bardziej nietypowy składnik, który jednak, podobnie jak wspomniany chrom, reguluje ilość cukru w organizmie. Jest za to odpowiedzialny kwas chlorogenowy, który ogranicza wchłanianie cukru, więc organizm musi sięgnąć do tkanki tłuszczowej, by mieć energię;
  • cykoria – trzeba zaznaczyć, że cykoria dostarcza nam prawdziwego bogactwa witamin i mikroelementów, w tym manganu, magnezu, wapnia, potasu czy fosforu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że niedobory w organizmie są uzupełnione, a swoją uwagę – zamiast szukaniu dodatkowych tabletek z witaminami – będziemy mogli poświęcić regularnym ćwiczeniom. Ponadto cykoria, dokładnie tak jak naturalny błonnik, daje uczucie sytości, więc nie czujemy po niej głodu. Odpowiada też za oczyszczanie organizmu i przeciwdziałanie uciążliwym wzdęciom.

Tabletki odchudzające – na co uważać?

Dokładne przeczytanie składu środka na odchudzanie, jaki planujemy kupić, ma podwójne znaczenie. Nie tylko dobierzemy w ten sposób produkt w pełni dopasowany do potrzeb naszego ciała, ale także unikniemy nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przykładowo w wielu substancjach odchudzających znajduje się efedryna, która faktycznie może okazać się pomocna. Jej działanie polega głównie na wzmocnieniu organizmu i poprawieniu naszej wydolności fizycznej. Niestety często efedryna bywa łączona z kofeiną, by dało to większy efekt. Połączenie tych substancji to prawdziwy spalacz tłuszczu, tyle że trzeba wówczas zachować szczególną ostrożność. Bardzo łatwo jest przedawkować efedrynę i kofeinę, a skutki są opłakane – możemy narazić się na choroby serca, problemy z ciśnieniem, schorzenia układu pokarmowego i układu nerwowego, a nawet wysypkę na skórze. Warto zatem dobrze się zastanowić, zanim zainwestujemy w jakieś tabletki na odchudzanie na receptę lub bez.