Grzybicze zapalenie gardła – diagnostyka

Doctor checking throat of senior woman

Gdy na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła pojawi się zaczerwienienie i owrzodzenie, pozwala to podejrzewać grzybicze zapalenie gardła. Drugim charakterystycznym objawem tej choroby jest półprzezroczysty, biały nalot występujący na powierzchni błon śluzowych gardła, języka i dziąseł. Obserwujesz u siebie wspomniane objawy? Niezwłocznie zgłoś się do lekarza i rozpocznij leczenie. Grzybica gardła – jak ją rozpoznać i leczyć? Sprawdź!

Jakie są najczęstsze przyczyny grzybiczego zapalenia gardła?

Grzybica gardła to choroba, którą zarażamy się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Istnieje także możliwość zakażenia drogą kropelkową, czyli poprzez wdychanie kropelek, które wydostały się z dróg oddechowych chorującego na kandydozę gardła1.

Na zachorowanie na infekcję grzybiczą gardła narażony jest więc każdy, kto znajdzie się w bliskich otoczeniu osoby chorej. Nie oznacza to jednak, że u każdej takiej osoby rozwinie się zakażenie. Okazuje się, że są czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. Jednym z nich jest choćby długotrwałe przyjmowanie antybiotyku1.

Możliwa jest też grzybica gardła od klimatyzacji. Choroby nie spowoduje jednak każdy klimatyzator, lecz jedynie taki, który nie jest regularnie czyszczony, przez co nagromadziły się w nim grzyby i inne zarazki.

Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na kandydozę jest niedobór żelaza oraz kwasu foliowego. Szczególnie narażone są też osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy1.

Zapalenie grzybicze gardła – na jakiej podstawie lekarz stawia diagnozę?

Podczas wizyty lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentem wywiad, następnie wykonuje badanie fizykalne, które pozwala ujawnić powiększone węzły chłonne wskazujące na toczący się w organizmie stan zapalny. Potem najczęściej zagląda do gardła, aby sprawdzić, czy na błonach śluzowych jest biały nalot.

Choć doświadczony lekarz najczęściej jest w stanie prawidłowo rozpoznać objawy grzybicy gardła, to diagnozę może postawić dopiero na podstawie wyników badań mikrobiologicznych. Pacjentowi wykonuje się wymaz z gardła oraz przeprowadza badanie materiału pochodzącego ze ściany gardła i migdałków podniebiennych2.

Grzybica gardła – leczenie

Podejście do leczenia zależy przede wszystkim od tego, co wykażą badania. Dopiero na tej podstawie lekarz może dobrać odpowiedni lek na grzybicę gardła. Zastosowanie znajdują tutaj przede wszystkim produkty przeciwgrzybicze, takie jak żele i zawiesiny do smarowania gardła. Oprócz tego specjalista najczęściej przepisuje leki na grzybicę jamy ustnej i gardła, które działają antyseptycznie, grzybobójczo i odkażająco, dzięki czemu zapobiegają dalszemu rozwojowi infekcji, skutecznie łagodząc objawy2.

Na objawy grzybiczego zapalenia gardła takie jak ból gardła i problemy z przełykaniem sprawdzą się też tabletki do ssania Chlorchinaldin VP. Wskazaniem do jego stosowania są m.in. zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami. Lek zawiera substancję czynną chlorochinaldol, który jest chlorowcopochodną 8-hydroksychinoliny o działaniu przeciwgrzybiczym. Chlorchinaldin działa przyczynowo na szerokie spektrum grzybów, dzięki czemu hamuje rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból. Przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu3.

Domowe sposoby na grzybicę gardła

Zakażenie grzybicze gardła można leczyć także przy zastosowaniu domowych metod, które będą wsparciem dla leczenia farmakologicznego zaplanowanego przez lekarza. Ból gardła i inne przykre dolegliwości z nim związane bardzo dobrze łagodzą płukanki. Czym płukać gardło przy grzybicy? Sprawdzą się tutaj gotowe płukanki o działaniu przeciwgrzybicznym do kupienia w aptece, ale też samodzielnie przygotowane napary, np. z szałwii lub rumianku. Można też spróbować wypłukać gardło roztworem jodyny i wody.

 

Bibliografia:

  1. Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, wyd. 8, Kraków, 2017.
  2. Wacińska-Drabińska M., Gajdzik-Plutecka D., Olczak-Kowalczyk D., Grzybica jamy ustnej, diagnostyka i leczenie, Nowa Stomatologia 3/2009.
  3. Witryna: https://www.chlorchinaldin.pl (dostęp: 2021.12.02).
[Głosów: 1   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *