Homeopatia – na czym polega i dlaczego budzi kontrowersje?

Homeopatia jest sposobem leczenia alternatywnego i naturalnego. Od standardowej medycyny różni się sposobem dawkowania leków i ich podawania. Koncepcja leczenia homeopatycznego bazuje na trzech zasadach. Dlaczego ten rodzaj leczenia budzi takie kontrowersje. Na czym polega? Zdradzamy poniżej.

Czym jest homeopatia? 

Pierwsza z zasad to zasada podobieństwa, która polega na stymulowaniu układu immunologicznego, poprzez podanie pacjentowi specyficznego środka. Wywoła on te same objawy, dokuczające choremu, przez co zainicjuje proces zdrowienia. Drugi aspekt leczenia zakłada rozcieńczenie substancji aktywnej w wodzie. Zasada ta nosi miano dynamizowania. Trzeci zaś sposób, tłumaczy proces dochodzenia do zdrowia, manifestacją skórną. Wedle założeń homeopatii, zdrowienie uwidacznia się często w postaci wysypek lub powrotu energii życiowej.

Terapia homeopatyczna jest elementem leczenia objawowego. Lekarz homeopata nie leczy zatem przyczyny choroby, a jej symptomy. W procesie tego leczenia wykorzystuje się głównie zioła, minerały oraz surowcach pochodzenia zwierzęcego. 

Homeopata – Czy to lekarz, czy szarlatan? 

Wiele leków homeopatycznych w Polsce posiadają kategorię dostępności RP, czyli można je dostać jedynie na podstawie recepty. Leczenie homeopatyczne wymaga więc kompetencji i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Homeopata musi przez to wykazywać się dużą wiedzą z zakresu medycyny. Jest to absolwent kierunku lekarskiego, nieposiadający tytułu lekarza. Spora część specjalistów jednak, przepisuje leki homeopatyczne swoim pacjentom jako uzupełnienie farmakoterapii. 

Skuteczność homeopatii

Założenia przyjęte w procesie leczenia homeopatycznego mają swoje uzasadnienie w medycznym i biologicznym ujęciu. Stymulacja układu immunologicznego widoczna jest bowiem w szczepionkach, które są przecież uznane przez medycynę konwencjonalną. Wiele osób jednak uważa, że homeopatia bazuje tylko i wyłącznie na efekcie placebo i nie wierzy w jej magiczną skuteczność. Wywołuje to szereg kontrowersji i tworzy kolejne sztaby sceptyków, wobec tego sposobu leczenia. Wraz z upływem czasu zwolenników homeopatii jednak wciąż przybywa, przez co wielu chorych szuka nadziei w medycynie niekonwencjonalnej. Udowodniono nawet, że nawet samo przeświadczenie o skuteczności leczenia, potrafi uzdrowić. Co jeśli koncepcja bazująca jedynie na placebo, rzeczywiście leczy z często poważnych chorób?

Podświadomość jest źródłem wielu problemów zdrowotnych. Na tej samej zasadzie może stać także przyczyną pozytywnej ingerencji w ciało człowieka. W połączeniu ze stymulacją układu immunologicznego, siła perswazji i wiary w proces zdrowienia, może być zatem skutecznym remedium na wiele schorzeń. 

Homeopatia – zalety i wady

Jak każdy sposób leczenia, homeopatia posiada argumenty przemawiające za, jak i przeciw, podjęcia się terapii. Główną zaletą terapii homeopatycznej jest szerokie spektrum działania proponowanych leków. Specyfiki sprawdzają się bowiem na wiele schorzeń takich jak: migreny, neuralgie, stany zapalne układów oraz grupę chorób skóry i układu oddechowego. Plusem terapii proponowanej przez homeopatów jest również naturalność farmakoterapii, jak i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Gwarantuje to z kolei względny poziom bezpieczeństwa zażywania środków. Leki homeopatyczne ponadto niemalże nie powodują efektów ubocznych i reakcji niepożądanych. Można je zatem stosować zarówno u niemowląt i kobiet w ciąży, nie mając obaw co do szkodliwości terapii. Sprawdź: https://www.apo-discounter.pl/leki-homeopatyczne-c-412.

Przeciwnicy homeopatii, swoją niechęć argumentują głównie brakiem potwierdzenia skuteczności terapii. Rozbieżność między faktami a przypuszczeniami w przypadku homeopatii jest dosyć spora, dlatego też leczenie to istnieje jako forma alternatywnego leczenia. Badania statystyczne nadal wykluczają wyższość homeopatii nad medycyną konwencjonalną. Powszechnie zakłada się, że idea homeopatii bazuje na magii sympatycznej, będącej odzwierciedleniem efektu placebo. Wadą homeopatii jest również fakt, iż wielu chorych rezygnuje z konwencjonalnego leczenia. Przekreśla to zasadę primum non nocere (po pierwsze nie szkodzić), która jest naczelną zasadą etyki zawodowej lekarzy.

Wybór tradycyjnego bądź niekonwencjonalnego sposobu leczenia powinien leżeć w indywidualnej gestii chorego. Homeopatia będzie skuteczna bowiem wówczas, gdy pacjent uwierzy w jej skuteczność. Jest to jednak zasada właściwa dla każdej innej terapii i procesu leczenia.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *