Depresja – jak ją rozpoznać?
Przyznanie się przed samym sobą, iż być może dopadła nas depresja – nie jest łatwe. Nie chodzi tutaj nawet o to, że mielibyśmy powiedzieć o tym komuś innemu, kto być może zbagatelizuje ten problem – to my sami uważamy, iż jest to oznaka słabości i na pewno nam nie może się to przytrafić. Prawda jest jednak taka, iż my nie mamy tutaj tak naprawdę nic do powiedzenia. Depresja może pojawić się w wieku 15 lat – ale także 30 czy 70. W każdym wieku wymaga ona też leczenia – tak samo, jak każda inna choroba.
To dopiero jakiś czasu temu zaczęto patrzeć na depresję w taki sposób – jako chorobę
psychiczną, która nie zniknie samoistnie. Na przestrzeni lat oczywiście kwestionowano jej istnienie, a depresja była porównywana ze złym samopoczuciem – a to jednak nie jest to samo. Główną różnicą, o której musimy wiedzieć jest to, że depresja utrzymuje się przez długi czas i często jej objawy tylko się nasilają.
Jakie to objawy?
Podejrzenie depresji powinno się u nas pojawić, jeżeli w ostatnim czasie bardzo zmieniło się nasze podejście do życia. Nie mamy już ochoty na wykonywanie swojego hobby i nie cieszą nas te same rzeczy, które sprawiały nam przyjemność przez wiele lat. Nagle tracimy zainteresowanie swoją pracą, związkiem, nawet dziećmi – poważna depresja może na tyle pozbawić nas głębszych emocji, że nie będzie nam już zależało absolutnie na niczym.
Wiele osób chorych przestaje w ogóle wychodzić z łóżka – ich apetyt jest coraz mniejszy i zaniedbują higienę osobistą, bo po prostu nie mogą znaleźć w sobie na tyle siły, aby umyć włosy lub zęby. Poczucie bezradności jest tutaj przytłaczające i tym bardziej wzrasta, jeżeli nie mamy wsparcia w bliskich nam osobach – a niestety wymienione objawy są czasami interpretowane jako lenistwo i dany człowiek musi dodatkowo jeszcze walczyć z krytyką.
Wybierz się do specjalisty
`Pomimo, iż konieczność wyjścia z domu i spotkania się z psychologiem lub psychiatrą to na pewno nie jest coś, na co osoba z depresją ma ochotę – tym razem trzeba się do tego faktycznie zmusić. Dlaczego? Dlatego, że nie damy rady poradzić sobie z tą chorobą samodzielnie – być może uda nam się na chwilę poprawić swój stan, ale niedługo później objawy powrócą ze zdwojoną siłą. Potrzebujemy profesjonalnej terapii i czasami także leczenia farmakologicznego. Tylko w ten sposób będziemy w stanie odzyskać swoje życie i znowu czerpać z niego radość. Depresja nie musi być wyrokiem.
W trakcie takiego leczenia staraj się dawać z siebie wszystko – bardzo wiele zależy tutaj od nas samych i tego, czy faktycznie stosujemy się do zaleceń. Wykonywanie ćwiczeń, rozmowa o swoich uczuciach, aktywność fizyczna – to wszystko naprawdę się sprawdza, ale musimy spróbować.
Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
W większości przypadków (nawet do 80-90%) zaburzenia lękowe depresyjne można dobrze leczyć, ale najważniejsze jest, aby nie wstydzić się swojego stanu i w porę skontaktować się ze specjalistą.