Kwasy omega-3 – do czego potrzebuje ich organizm?
O dobroczynnym wpływie kwasów omega-3 na zdrowie człowieka i jego prawidłowe funkcjonowanie mówi się wiele. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) nie są wytwarzane w organizmie, dlatego ich suplementacja jest niezbędna. Jakie role pełnią? Na jakie narządy mają wpływ? Poznaj ich właściwości.
ALA, EPA i DHA – to grupa nienasyconych kwasów tłuszczowych znanych jako kwasy omega-3. Organizm nie potrafi wytworzyć ich samodzielnie, stąd konieczność stosowania odpowiedniej suplementacji lub wprowadzenia urozmaiconej diety, uwzględniającej produkty z dużą ich zawartością. Najwięcej tych składników znajdziemy w oleju z pachnotki – roślinie pochodzenia azjatyckiego – który można kupić w aptekach i sklepach ekologicznych. Kwasy omega-3 nie bez powodu kojarzą się z tłustymi rybami. Dużą ilość tych substancji zawiera olej z łososia, tran z wątroby dorsza czy z sardynek. Wegetarianom i weganom (i nie tylko) poleca się skrapianie posiłków olejem lnianym lub spożywanie go osobno. Trzeba jednak wiedzieć, że równie istotną kwestią jest utrzymanie poprawnych proporcji między kwasami omega-3 a omega-6. Okazuje się, że zjadamy o wiele więcej tych drugich. Jak najłatwiej wyrównać tę różnicę? Rozwiązaniem mogą być łatwo dostępne preparaty bogate w kwasy omega-3.
Wpływ kwasów omega-3 na organizm
- Działanie antynowotworowe
Ostatnio w środowisku badawczym pojawiły się argumenty za tym, że kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie antynowotworowe. Tyczy się to szczególnie nowotworów okrężnicy, prostaty i piersi. Ponadto substancje te przeciwdziałają starzeniu się komórek, spowalniając ich degenerację.
- Wpływ na układ sercowo-krwionośny
Suplementacja kwasów omega-3 korzystnie wpływa zarówno na naczynia krwionośne, jak i na samo serce. Coraz częściej przypisuje się im właściwości zmniejszające ryzyko wystąpienia zawału. Dodatkowo skutecznie obniżają poziom triglicerydów we krwi, regulują ciśnienie i rytm serca oraz działają przeciwzakrzepowo.
- Choroby autoimmunologiczne
Przyjmowanie suplementów kwasów omega-3 prowadzi do złagodzenia dolegliwości bólowych związanych z RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów) i MIZS (młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów). Wykazują one ponadto działanie przeciwzapalne.
- Kwasy omega-3 a depresja
Coraz częściej mówi się o związku tych substancji ze stanami psychicznymi. Kwasy omega-3 pozwalają złagodzić objawy depresji, mają pozytywny wpływ na regulowanie emocji, w tym zachowań agresywnych.
- Wpływ na mózg
Nienasycone kwasy tłuszczowe (DHA) są niezbędne w wytworzeniu prawidłowo funkcjonującego mózgu u płodu – stąd konieczność suplementacji tego składnika u kobiet w ciąży. Klinicyści potwierdzają też korzystny wpływ kwasów omega-3 na funkcje poznawcze mózgu – w tym np. na koncentrację.
- Wpływ na wzrok
Substancje te dbają o wzrok już w życiu płodowym. Ich niedobór może prowadzić do pogorszenia się jakości widzenia, a także do zwyrodnienia plamki żółtej, co jest bezpośrednią i najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób starszych.
Artykuł partnera
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
Najnowsze komentarze