Cztery sposoby na usunięcie nadmiernego owłosienia

Jak usunąć zbędne owłosienie?

Ilość włosów na ciele jest uzależniona od takich czynników jak płeć czy poziom hormonów. Panie zazwyczaj depilują nogi, okolice bikini oraz pachy. Niektórzy panowie sięgają po depilację, kiedy chcą się pozbyć owłosienia z pleców. Niestety, istnieją też takie problemy jak nadmierne owłosienie. Włosy albo są zbyt gęste, albo odrastają zbyt szybko, albo pojawiają się w niepożądanych miejscach (np. wąsik u kobiet). Wówczas taka przypadłość staje się sporym defektem estetycznym, a problemu nie rozwiąże zwykła maszynka do golenia. Jakie metody usuwania nadmiernego owłosienia są najbardziej skuteczne?

Depilacja woskiem

Jedną z popularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia jest depilacja woskiem. Ten rodzaj depilacji powoduje rozszerzenie porów skóry. Ciepły wosk nakłada się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a następnie do skóry przykłada się paski flizelinowe, które zrywa się energicznie, pod włos. W efekcie włoski są usuwane wraz z cebulkami, a skóra utrzymuje swoją gładkość przez okres około 4 tygodni.

Wadą tej metody jest natomiast jej bolesność oraz duże ryzyko wystąpienia podrażnień lub zerwania naskórka. Dodatkowo depilacja woskiem może być wykonywana, jeśli długość włosków wynosi co najmniej 4 mm.

Depilacja cukrowa

Ten sposób depilacji jest znany na Bliskim Wschodzie od wieków i niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem. Jest też znacznie mniej bolesną metodą usuwania nadmiernego owłosienia niż wosk. Pasta cukrowa jest nakładana pod włos i zrywana z kierunkiem jego wzrostu. Dodatkowo pasta jest na tyle delikatna, że nie podrażnia przez to skóry. Zaletą jest również fakt, że depilacja cukrowa może być stosowana u osób z bardzo wrażliwą skórą, z problemami naczynkowymi czy też z problemem żylaków. Pasta nie zawiera parabenów, ani sztucznych barwników oraz usuwa niechciane włoski wraz z cebulkami. Efekty tego rodzaju zabiegu utrzymują się około 4-6 tygodni.

Laserowe usuwanie owłosienia

Inną skuteczną metodą pozbywania się niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa. Jej zdecydowaną zaletą jest to, że przynosi ona znacznie lepsze i trwalsze efekty niż tradycyjne metody depilacji i co więcej, nie powoduje podrażnień. Zabieg jest też polecany osobom, które borykają się z problemem wrastających włosków po depilacji oraz osobom z problemami naczyniowymi na nogach. Laserowe usuwanie owłosienia sprawdza się dobrze w takich przypadkach jak nadmierne owłosienie, powstałe wskutek zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo zabieg jest bezpieczny, komfortowy i niemal bezbolesny.

Co wyróżnia tę metodę? Otóż w zabiegu wykorzystuje się laser, który chłodzi skórę w trakcie depilacji, co chroni ją przed uszkodzeniami i oparzeniami. Laser emituje fale, które głęboko wnikają w naskórek i niszczą mieszki włosowe. Pigment pochłania emitowaną przez niego energię, a to prowadzi do termicznego uszkodzenia mieszka.

Depilacja laserowa to metoda trwałego usuwania owłosienia. Jednak dla uzyskania wymarzonych efektów najlepiej jest ją powtórzyć od 3-6 razy, w odstępach od 4-12 tygodni.

Elektroliza włosów

Jeszcze skuteczniejszą metodą depilacji jest tzw. elektroliza włosów – jedyna metoda usuwania owłosienia, której efekty zostały potwierdzone naukowo przez FDA (Amerykańską Agencję Żywności i Leków). W zabiegu wykorzystuje się działanie prądu stałego, który przechodzi przez specjalną końcówkę z cienką igłą. W ten właśnie sposób prąd działa bezpośrednio na każdy mieszek włosowy z osobna.

Depilację elektrolizą poleca się szczególnie osobom, które cierpią na hirsutyzm (zaburzenia hormonalne) oraz osobom, które chcą pozbyć się wrastających włosów.

Zabieg ten to również jedna z najbardziej precyzyjnych metod depilacji, co może być zarówno jego zaletą, jak i wadą. Jak wiadomo taka dokładność wymaga znacznie większej ilości czasu niż inne metody. Z tego względu elektrolizę najlepiej jest wykonywać na małych powierzchniach ciała, takich jak np. wąsik, pachy czy linia bikini. Zabieg ma największą skuteczność, kiedy powtórzy się go kilka, a czasem nawet kilkanaście razy, co 3-4 tygodnie. 

Elektrolizę włosów oraz laserowe usuwanie owłosienia to zabiegi dostępne w Klinice Urody Dermed prof. Andrzeja Kaszuby w Łodzi.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *