Kręcone włosy utrapienie czy marzenie?

Długie fale, grube loki, delikatne sprężynki a nawet afro – kręcone włosy przysparzają często wiele problemów ich posiadaczom i wymagają znacznie więcej uwagi niż naturalnie proste i gładkie kosmyki. Wiele osób, które mają taką strukturę włosa zastanawia się nad ich prostowaniem, jednak są i tacy, którzy marzą o niesfornych falach. Oczywiście o formie włosów decyduje ich odpowiednia pielęgnacja dlatego w artykule tym znajdziesz odpowiedź na bardzo ważne pytanie – Jak dbać o włosy, by zawsze wyglądały na świeże i zadbane oraz jakie fryzury najlepiej sprawdzą się na kręconych włosach? Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Pielęgnacja włosów kręconych – czyli kilka słów o szamponach i kosmetykach do włosów kręconych

Naturalnie kręcone włosy są z natury włosami suchymi. Skutkiem tego jest to, że kosmyki łatwiej ulegają puszeniu. Żeby jak najbardziej zminimalizować ten efekt, można sięgnąć po produkty ze specjalnym przeznaczeniem do włosów suchych lub najlepiej wybierać produkty, które zostały specjalnie stworzone, by sprostać wymaganiom włosów kręconych.

Po pierwsze – mycie. Szampony i odżywki do kręconych włosów!

Zacznijmy od samego początku, czyli jak, czym i jak często myć włosy, by dodać im uroku i świetnej kondycji. Loki przez to, że są suche, nie potrzebują być tak często myte jak włosy proste. Wręcz nie wskazane jest mycie ich każdego dnia. Raz na trzy – cztery dni w zupełności im wystarczy. Jeżeli nie sięgamy po szampon ze specjalnym przeznaczeniem do naszych włosów, to nasz wybór powinien być dobrze przemyślany.

Szampon do włosów kręconych i jego skład

Kręcone włosy potrzebują delikatnego szamponu, najlepiej z dodatkiem skrzypu lub pokrzywy, który je dodatkowo wzmocni.

Odżywka do włosów kręconych i jej skład

Jeśli chodzi o odżywki do włosów kręconych, to tutaj zdecydowanie najlepiej wybierać takie, które dodatkowo odżywią nasze włosy, więc przy zakupie produktu warto zwrócić uwagę na skład. Zawartość olejów np. lniany, buriti, arganowy, kokosowy, miodu, ekstraktu z hibiskusa czy z paczuli jest mile widziana.

Przeczytaj wpis o misiowych żelkach Hair Care Panda i wspomóż swoje kręcone włosy! :)

Odżywki i szampony do włosów kręconych zawierające silikony czy to dobry wybór?

A co z silikonami? Czy powinny znajdować się w szamponach i odżywkach? Silikony często dodawane są do produktów do pielęgnacji, ponieważ dzięki nim włosy stają się miękkie, gładkie i lśniące. Są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, na które narażeni jesteśmy każdego dnia np. przy szczotkowaniu lub też prostowaniu/kręceniu. Jednak stosowanie silikonów na co dzień nie jest wskazane. Trudno się zmywają i pozostają na włosach. Powodują, że z czasem coraz trudniej nam się je układa. Dlatego starajmy się wybierać takie kosmetyki do codziennej pielęgnacji, które nie posiadają silikonów, a jak najwięcej produktów naturalnych.

Kosmetyki do włosów kręconych

Ważne jest także by nie stosować cały czas tego samego zestawu kosmetyków, bo włosy także potrafią się przyzwyczaić. Może się później okazać, że produkt, który był hitem pół roku temu, już nie działa na nas tak dobrze. Nie oznacza to jednak, że po jakimś czasie nie możemy znowu wrócić do naszego poprzedniego wyboru.

  • Po nałożeniu odżywki do włosów kręconych i odczekaniu kilku minut pamiętajmy by spłukać włosy letnią, a nawet chłodną wodą. Zamknie ona łuski włosa, przez co będą się one mniej puszyły.
  • Po zmyciu odżywki do włosów wytrzyj włosy w delikatny ręcznik lub lepiej w bawełnianą koszulkę, ale nie pocieraj ich, jedynie delikatnie wyciśnij.
  • Pamiętajmy także o maskach do włosów kręconych! Jeśli nie chcemy ich kupować, możemy wykonać je same w domu, np. z użyciem jajka i oliwy z oliwek.
  • Jeśli chcesz suszyć kręcone włosy, to tylko letnim powietrzem i tylko z dyfuzorem. W przeciwnym razie, powstanie Ci nieestetyczna burza włosów, zamiast ładnych loczków.
  • Po rozczesaniu kręconych włosów (najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami lub specjalną szczotką) warto wsmarować w nie olejek arganowy, a także produkt, który utrwali nasze loki. Są na rynku produkty specjalnie do tego przystosowane, ale zwykła pianka do włosów kręconych też nie będzie zła. Może być ona także przydatna do codziennej stylizacji. Podobnie olejek arganowy – pomaga zachować lśniące i niepuszące się włosy oraz chroni końcówki przed rozdwajaniem się. Należy pamiętać jednak by smarować nim tylko końcówki.
  • Jeśli chcemy nawilżyć włosy u nasady to należy zrobić to jedynie chwilę przed myciem, w przeciwnym razie włosy będą sprawiały wrażenie tłustych.

Jak strzyc/ułożyć moje loki? – fryzury dla kręconych włosów

Stylizacja włosów kręconych wymaga indywidualnego podejścia. Włosy kręcone, jak każde włosy, należy co jakiś czas podcinać, jednak warto poszukać najpierw odpowiedniego fryzjera, który podpowie nam czy nasze włosy powinny być wycieniowane czy nie. Krótkie kręcone włosy odpowiednio zadbane mogą być bardzo reprezentacyjne, natomiast niepoprawnie wykonana fryzura może sprawić, że uzyskamy efekt „baranka”, który najczęściej nie jest pożądaną fryzurą.

Jeśli chodzi o fryzury, to tutaj minimalizm jest najlepszym wyborem, ponieważ włosy same w sobie już sprawiają, że na głowie ,,coś się dzieje”. Fajnie sprawdzi się zwykły kucyk, a delikatne podpięcie włosów wsuwkami może dać świetny efekt. Dobrym pomysłem są także koczki typu ,,messy bun” – czyli po prostu koczek w nieładzie. Unikajmy jednak ulizanych koków, bo zawsze przy głowie pozostanie kilka pasm, które będą odstawać i nasza fryzura nie będzie wyglądała estetycznie.

A co jeśli nie mam kręconych włosów, a chcę je zakręcić? Czyli kilka sposobów na kręcone włosy

Przeczytaj wpis o misiowych żelkach Hair Care Panda i wspomóż swoje kręcone włosy! :)

  1. Najskuteczniejsza, dająca gwarancję dobrego efektu, ale niestety też najbardziej inwazyjna metoda, czyli kręcenie włosów prostownicą lub lokówką.
  2. Uczesanie warkocza na wilgotnych włosach na noc ( jeśli ktoś ma podatne włosy wystarczy np. warkocz dobierany lub dwa małe warkoczyki, jeśli jednak nie, to lepiej wykonać ich kilka i utrwalić pianką/lakierem).
  3. Papiloty, stosowały je nasze babcie, a one wciąż są popularne. Jest to dobra technika, jednak musimy liczyć się z tym, że nie do końca wygodna.
  4. Uczesanie na wilgotnych włosach ścisłego koczka (ta metoda zadziała tylko na włosach podatnych na kręcenie).
  5. Koczek na opasce. Nawijamy wilgotne włosy na opaskę, spinamy spinkami.
  6. Uczesanie kilku mniejsze ,,koczków”, wtedy loki będą mniejsze.
  7. Zakręcanie włosów na wilgotne chusteczki (takie jak np. stosowane są do pielęgnacji niemowląt), daje to efekt ładnych fal, jak po papilotach.

Pamiętajmy zawsze, że włosy, to nasza wizytówka i dbajmy o nie, by jak najdłużej były w jak najlepszej formie! :)

[Głosów: 5   Average: 5/5]

Kasia Malinowska

Hej mam na imię Kasia i studiuję dietetykę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Łódź jest mi bliska nie tylko ze względu na studia, jest to także moje miasto rodzinne, dlatego nie miałam wątpliwości, że to właśnie tutaj chcę rozpocząć spełniać kolejny z moich celów – zostać dobrym specjalistą w zakresie żywienia! Prócz zdrowego odżywiania interesuję się także sportem, muzyką oraz dobrym filmem. Uwielbiam aktywne spędzanie czasu – od spacerów, przez basen po ćwiczenia na siłowni – jest to mój sposób na zapomnienie o problemach ;) Chętnie podzielę się z Wami moją wiedzą – zachęcam do śledzenia bloga!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *