Invisalign przezroczysty aparat na zęby – przywróć piękny uśmiech

Z problemem krzywego uzębienia zmaga się wielu Polaków. Bardzo często jest to przyczyna ogromnych kompleksów – odruchowo zakrywamy usta, kiedy się śmiejemy, żeby nasi znajomi nie zauważyli wyraźnej wady zgryzu. Tymczasem warto wiedzieć, że przecież istnieje prosty sposób na to, by sobie z tym poradzić – w końcu po to wybieramy się do ortodonty i zakładamy aparat na zęby. Niestety nawet noszenie aparatu ortodontycznego sprawia, że nie czujemy się do końca komfortowo ze swoim wyglądem, a żeby poprawić uzębienie, trzeba tak wytrwać przynajmniej kilka miesięcy. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zastosowanie przezroczystych nakładek Invisalign.

Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne? 

Zdarza się, że nawet dostrzegając znaczące skrzywienie uzębienia, uznajemy, że już za późno na założenie aparatu. Tymczasem warto wiedzieć, że właściwie nie istnieje górna granica wieku, która określałaby, kiedy można umówić się na wizytę u ortodonty i rozpocząć leczenie. Wady zgryzu można skorygować niemalże w dowolnej chwili – po prostu w zależności od wieku pacjenta sposób terapii może nieco się różnić. Dobry, sprawdzony lekarz z łatwością dopasuje metodę leczenia, która najbardziej będzie odpowiadała naszym potrzebom.

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Rodzic powinien zabrać pociechę na pierwszą konsultację z ortodontą już ok. szóstego lub siódmego roku życia. To właśnie wtedy zaczynają się pojawiać zęby stałe. Zazwyczaj umówienie się do ortodonty doradza stomatolog, do którego obowiązków należy bieżące kontrolowanie stanu uzębienia dziecka, szczególnie w okresie, gdy wypadają mleczaki. Już wówczas mogą się ujawnić wady zgryzu, z którymi należy działać szybko, żeby nie dopuścić do ich pogłębienia.

Istnieje wiele różnych symptomów, które również sami możemy zaobserwować u malucha. Dzięki temu możemy zareagować natychmiast i zabrać syna lub córkę do lekarza, żeby przyjrzał się zębom i doradził jakieś rozwiązanie. Zaalarmować powinny nas m.in.: wady wymowy, cofnięta lub wysunięta broda (oraz inna asymetria twarzy), trudności z zamykaniem ust, zgrzytanie zębami bądź notoryczne oddychanie przez buzię. Z łatwością dostrzeżemy też gołym okiem, kiedy między zębami pojawią się zbyt duże szpary czy też niektóre będą wyraźnie odstawały.

Leczenie ortodontyczne u nastolatków

Ostatni etap wyrzynania zębów stałych ma miejsce w okolicach 11. lub 12. roku życia. To również doskonały moment, by udać się na wizytę kontrolną u ortodonty. Leczenie w tym okresie staje się o tyle łatwiejsze, że pacjent jest już bardziej świadomy ewentualnych problemów, w związku z czym lekarz może liczyć na większą współpracę z jego strony. Założenie aparatu ortodontycznego na początku okresu dojrzewania to doskonały sposób na to, by cieszyć się ładnym uzębieniem w dorosłym życiu.

Także u nastolatka, jako rodzice, powinniśmy zwracać uwagę na to, jak wygląda uzębienie stałe. Nie warto też ignorować sygnałów, które będzie dawało samo dziecko – przykładowo może samodzielnie stwierdzić, że ma trudności z rozgryzaniem pokarmu. Wskazania do wizyty u ortodonty do 17. roku życia to przede wszystkim przedwczesna utrata zębów mlecznych, wysunięte dolne zęby, problemy z zębami stałymi, które nie mogą spokojnie urosnąć, ponieważ w jamie ustnej jest za mało miejsca – to właśnie wówczas najczęściej zgryz ulega skrzywieniu.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Jak już zostało wspomniane, również po ukończeniu 18. roku życia i później mamy możliwość rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Co prawda wówczas lekarz będzie musiał prawdopodobnie zastosować nieco inne metody, jednak w dalszym ciągu możemy dzięki temu zminimalizować wszelkie wady zgryzu i to nawet w zaawansowanym stopniu. W ten sposób możemy pozbyć się m.in.: stłoczenia zębów lub zbyt dużych szpar między nimi, problemów podczas przeżuwania, nierówności, np. gdy górne zęby są nadmiernie wysunięte, co wpływa na nasze rysy twarzy lub też obniżania się zgryzu.

Zalety noszenia aparatu na zęby

 • możliwość cieszenia się każdym posiłkiem, bez żadnych trudności podczas gryzienia;
 • zdrowe, mocne zęby, które przetrwają w nienaruszonej kondycji przez wiele lat, więc długo nie będziemy się borykać z ewentualnymi ubytkami;
 • ładny uśmiech;
 • brak deformacji twarzy spowodowanych wadą zgryzu;
 • pozbycie się kompleksów na punkcie zębów, które mogą wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe, oraz poprawa samooceny i samopoczucia.

Przezroczysty aparat na zęby czy metalowy?

Kiedy dojdziemy już do wniosku, że aparat ortodontyczny to dla nas najlepsze rozwiązanie, warto zastanowić się nad dostępnymi opcjami. Bardzo często zakładany jest aparat metalowy, który jest całkiem tani względem innych metod. Jeden łuk to koszt ok. 1500 zł, choć cena zależy oczywiście od kilku czynników, w tym częstotliwości wizyt u ortodonty czy stopnia zaawansowania wady. Do tego dochodzą różne rodzaje zamków, gumek czy pierścieni. 

Aparaty ortodontyczne metalowe wykonuje się z niklu lub tytanu antyalergicznego. Oba materiały są w pełni bezpieczne dla zdrowia, choć oczywiście musimy się przyzwyczaić do noszenia takiego aparatu. Zwykle wymaga on specjalnej higieny, a ponadto, bez względu na to, jak cienkie będą druty, i tak pozostaną widoczne – nie ma możliwości ich ukrycia. 

Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem wydają się przezroczyste aparaty na zęby, które na dodatek możemy zdejmować, np. kiedy planujemy nitkowanie zębów. Przezroczysty aparat ortodontyczny jest zwykle wykonany z silikonu poddanego profesjonalnej obróbce, która gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo dla zdrowia, ale także komfort noszenia. Warto też pamiętać o tym, że przezroczysty aparat na zęby jest właściwie niewidoczny. Jeśli zatem wzbraniamy się przed leczeniem ortodontycznym ze względu na nieestetyczny, metalowy aparat, to nakładki silikonowe sprawdzą się zdecydowanie lepiej.

Invisalign – przezroczysty aparat na zęby

Jeśli zależy nam na estetycznym uśmiechu już od momentu rozpoczęcia leczenia, to możemy wypróbować przezroczyste nakładki na zęby Invisalign. Taki niewidzialny aparat na zęby jest wykonany ze specjalnego materiału, zwanego SmartTrack. Dzięki temu aparat przezroczysty na zęby jest w pełni dostosowany do każdego klienta. Tak dokładne dopasowanie do linii dziąseł przekłada się na ogromny komfort noszenia. Właściwie można zapomnieć, że nosimy jakikolwiek aparat.

Co szczególnie istotne, również i inni nie zauważą, że jesteśmy właśnie w trakcie leczenia ortodontycznego. Szyna Invisalign jest zupełnie przezroczysta, a ponieważ doskonale przylega do naszego uzębienia, naprawdę trudno ją zauważyć. Nie musimy zatem się wstydzić noszenia metalowego aparatu. Invisalign jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dla młodzieży.

Zwykle wiele osób zastanawia się, czy noszenie aparatu boli. Jak dotąd, na podstawie licznych badań udowodniono, że to głównie metalowe aparaty ortodontyczne sprawiają ból, który miejscami może być dotkliwy. Aparat na zęby przezroczysty Invisalign to znacznie mniejszy dyskomfort.

Czy rzeczywiście aparat na zęby ruchomy w postaci nakładek działa? Jak najbardziej i to znacznie szybciej, niż tradycyjne aparaty. Ogromne rezultaty można dostrzec zaledwie po 3 miesiącach. W związku z tym nie będziemy musieli zbyt długo czekać na efekty, a im szybciej pozbędziemy się kompleksów spowodowanych wadą zgryzu, tym lepiej. Metoda Invisalign pomaga nawet w trudnych przypadkach, kiedy skrzywienie uzębienia jest bardzo pogłębione. Poprzez idealne dopasowanie nakładki stale „pracują”, z każdą chwilą przesuwając delikatnie zęby.

Przezroczyste aparaty ortodontyczne Invisalign mają jeszcze jedną, istotną zaletę. Mogą być zdjęte w dowolnym momencie. Terapia ortodontyczna z ich pomocą polega na tym, że co 1-2 tygodnie zmieniamy nakładkę na nową. Możemy jednak ją ściągnąć, kiedy chcemy zadbać o podstawową higienę albo przed posiłkiem. Również osoby uprawiające sport mają możliwość zdjęcia aparatu przed kolejnym treningiem. 

W przypadku leczenia, w którym wykorzystywany jest aparat na zęby przezroczysty, wystarczą wizyty u ortodonty zaledwie co 6-8 tygodni. Aparatami Invisalign zajmują się certyfikowani, doświadczeni lekarze, którzy bardzo dobrze wiedzą, czego potrzeba naszym zębom, by już zawsze wyglądały zdrowo i pięknie. W Łodzi taką certyfikowaną kliniką stomatologiczną jest Neo Dentica – https://www.neodentica.pl/ .

Przezroczysty aparat na zęby – cena

Warto pamiętać, że oczywiście aparat na zęby zdejmowany nie jest małym wydatkiem. Przezroczysty aparat ortodontyczny Invisalign to koszt ok. 16 tysięcy złotych. W przypadku niewielkich wad zgryzu ceny zaczynają się już od 9 tysięcy złotych. Jest to nieporównywalnie większa suma niż ta, którą musimy zapłacić w przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych. Spotykamy się za to z całym szeregiem korzyści, które przynosi nam stosowanie takiego rozwiązania.

Aparat Invisalign – zalety korzystania:

 • estetyka, a przez to wyższa samoocena – nie musimy się martwić o to, że przeźroczysty aparat na zęby będzie widoczny za każdym razem, gdy mówimy coś albo się śmiejemy;
 • proste korygowanie nawet zaawansowanych wad zgryzu – jeśli nasze zęby są nierówne, co utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim wywołuje kompleksy, trzeba działać;
 • znacznie większy komfort noszenia niż przy tradycyjnych aparatach metalowych;
 • możliwość zdejmowania w każdej chwili – dzięki temu dużo łatwiej o higienę jamy ustnej, możemy też dostosować noszenie aparatu do naszego trybu życia;
 • aparat na zęby Invisalign to pełne dopasowanie do naszego uzębienia i linii dziąseł;
 • mniejszy ból niż przy klasycznym aparacie ortodontycznym;
 • cały proces przebiega bardzo szybko – świetne efekty będą widoczne zaledwie po kilku miesiącach.

Przezroczysty aparat ortodontyczny – opinie

Dotychczasowi pacjenci, którzy wypróbowali aparat ortodontyczny przezroczysty przede wszystkim chwalą go za to, że jest praktycznie niewidoczny. O ile w przypadku metalowych aparatów dla dzieci kolorowe gumki mogą nieco poprawić estetykę uśmiechu, a przy tym stanowić uroczy dodatek, o tyle osoby dorosłe zazwyczaj wybierają klasyczne modele – a te niezbyt dobrze się prezentują. Dlatego nakładki przezroczyste zyskują na popularności. Tym bardziej, że nie wprowadzają tylu ograniczeń.

Przykładowo wiele osób zauważa, że noszenie metalowego aparatu, zwłaszcza na początku, wpływa na sposób mówienia. Tymczasem dostosowanie się do aparatu Invisalign przebiega szybko i sprawnie. Nie występują żadne trudności podczas codziennych aktywności. Możliwość zdejmowania zdecydowanie wszystko ułatwia.

Cena jest wysoka – co również zauważają klienci – jednak efekty są tak dobre, że rośnie liczba osób zadowolonych z takiego wyboru.

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Justyna pisze:

  Ja już czekam na moje wkładki. Badania robiłam w Tychach i szacuje się, że leczenie będzie trwało 10-11 miesięcy, bo wada nie jest duża. Z całą pewnością jest to bardzo atrakcyjna metoda :)

  • misia pisze:

   o kurcze koniecznie muszę tam spróbować. Chciałabym miec juz proste zeby ale tradycyjny aprat odpada…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *