Paraskavedekatriafobia

Paraskavedekatriafobia czyli lęk przed piątkiem 13-stego.

Paraskavedekatriafobia strach przed piatkiem 13Jeśli na myśl o piątku, który wypada 13 dnia miesiąca przechodzą Cię ciarki to możliwe, że cierpisz na fobię zwaną paraskavedekatriafobią. Wiele osób wierzy, że ten dzień jest pechowy i należy uważać by coś się nie stało. Uważają również, że nie należy wtedy podejmować żadnego ryzyka ponieważ i tak jesteśmy skazani na niepowodzenie w swoich działaniach.

Geneza fobii

Samo słowo paraskewidekatriafobia pochodzi z greki od słowa paraskevi oznaczającego piątek oraz dekatreis oznaczającego liczbę trzynaście.

Jedną z hipotez dlaczego ludzie boją się akurat tego dnia jest taka, że strach przed piątkiem trzynastego jest połączeniem jednej fobii czyli Triskaidekafobii objawiającej się strachem przed liczbą 13 oraz pewnego wydarzenia, kóre miało miejsce w XIV wieku.

Strach przed liczbą 13 jest związany ze starożytnymi wierzeniami, w których była ona pechowa, pozostałości tych wierzeń widać dziś głównie w przesądach.

13 października 1307 roku, oczywiście w piątek został wykonany rozkaz aresztowania zakonników z zakonu templariuszy. Rozkaz ten wydał ówczesny król Francji Filip IV. W ten sposób zakon przestał istnieć, a piątek 13 stał się dniem pechowym.

Na szczęście dla tych, którzy cierpią na tą fobię, w roku są maksymalnie trzy takie piątki.

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *