Fobia szkolna

Czym jest fobia szkolna inaczej skolionofobia lub didaskaleinofobia?

Już wkrótce 1 września, czas pożegnania wakacji i powrotu do codzienności, która dla dzieci i młodzieży oznacza powrót do szkoły. Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, możliwość złapania oddechu od codziennych obowiązków, poznania nowych przyjaciół i przeżycia fascynujących przygód, ale czy dla wszystkich? Dla niektórych jest to czas ucieczki i chwilowego uśpienia strachu… Któż z nas nie zna uczucia zniechęcenia na myśl o powrocie do szkoły? Jednakże dla niektórych jest to uczucie o wiele silniejsze, wiążące się z ogromnym stresem i wywołujące panikę, mowa tu o dzieciach i młodzieży, którzy cierpią na skolionofobię, czyli fobię szkolną.

skolionofobia inaczej zwana fobią szkolną

Zjawisko to występuje u od 1 % do 5 % dzieci i młodzieży, częściej cierpią z jej powodu dziewczynki.

Przyczyny występowania fobii szkolnej

Istnieje wiele sytuacji, które mogą stać się przyczynami występowania fobii szkolnej. W przypadku małych dzieci może to wynikać ze strachu przez rozstaniem z rodzicami, bądź też ze stresem wywołanym nową sytuacją, jaką jest pójście do szkoły po raz pierwszy. Inną przyczyną może być zła sytuacja rodzinna lub przerost wymagań rodziców w stosunku do własnego dziecka. Częstym podłożem skolionofobii jest brak akceptacji ze strony rówieśników, które może prowadzić do wyszydzania, a w niektórych przypadkach do zastraszania i bicia. Niekiedy wrogiem dziecka okazują się nielubiani nauczyciele lub inni pracownicy szkoły. Bardzo często dzieci, zwłaszcza w starszym wieku odczuwają strach przed klasówkami czy też w wyniku nieśmiałości czują potworny lęk przed odpowiedziami ustnymi przed nauczycielem, oraz wypowiadaniem się przed całą klasą. Przyczyny występowania lęku przed pójściem do szkoły są różne i zmieniają się wraz z wiekiem dziecka, to co dla małego dziecka wydaje się straszne, nie budzi stresu u nastolatka, zaś sprawy niezbyt ważne dla małego dziecka mogą być niedopokonania dla młodzieży. Ważne w diagnozowaniu fobii szkolnej jest umiejętne wczucie się w sytuacje młodego człowieka i duża doza delikatności.

[GARD align=”center”]

Czym się objawia paniczny strach przed szkołą?

Objawy skolionofobii są trudne do zdiagnozowania, ponieważ można je łatwo pomylić z innymi chorobami. Co ważne dla prawidłowego rozpoznania tego rodzaju fobii to okres występowania objawów. Jest to zwykle niedziela wieczór, koniec wakacji czy też noc poprzedzająca pójście do szkoły, wcześniej objawy nie występują, ponieważ organizm dziecka w czasie wolnym od szkoły odstresowuje się i nie ma potrzeby wysyłać sygnałów do ciała. Do typowych objawów zalicza się bóle brzucha i wymioty, gorączkę, nadmierną potliwość, drżenie mięśni i kołatanie serca, zaburzenia mowy i płacz. W przypadku zwiększonej częstotliwości występowania tego typu dolegliwości, zwłaszcza w okresach poprzedzających pójście do szkoły należy bacznie obserwować dziecko i ustalić czy objawy występujące są oznakami przeziębienie, choroby czy też fobii szkolnej. Gdy istnieje przypuszczenie, że ma się do czynienia z skolionofobią należy podjąć działania mające na celu złagodzenia objawów i wyleczenie dziecka z nękających go fobii.

Fobia szkolna – skolionofobia – jak leczyć?

Przy leczeniu każdej fobii, a więc również szkolnej ważne jest to aby nie bagatelizować problemu, często rodzice uważają, że dziecko marudzi, ma za dobrze i dlatego wymyśla jakieś głupoty i nie traktują jego strachu jako jednostki chorobowej z która należy walczyć i którą należy leczyć. Dzieci jak każdy człowiek mają swoje problemy i jeśli są one tak silne, że rozwija się z nich fobia to nie są w stanie same sobie z nimi poradzić, a lekceważenie ich może tylko doprowadzić do pogłębienia strachu, a na pewno nie sprawi, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zniknie. Rodzicu nie bój się szukać pomocy, gdy podejrzewasz, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Ważny jest kontakt z pedagogiem albo psychologiem, który dopasuje terapię do indywidualnego charakteru dziecka, oraz jego strachu. Najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, a więc stopniowe oswajanie lęku i stawianie czoła stresującym sytuacjom. Niekiedy potrzebne jest leczenie na wyższym poziomie, a więc do terapii psychologicznej dołącza się leki. Na pewno, jak w przypadku każdej fobii ważna jest akceptacja otoczenia i wsparcie ze strony rodziców i rodzeństwa. Ważne, żeby dziecko uwierzyło w siebie i pokonało strach. Czego wszystkim dzieciom i ich rodzicom z całego serca życzę.

[GARD align=”center”]

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Bella pisze:

    Bardzo ciekawy blog. Swietnie opisane zagadnienia. Pozdrawiam. ;B)

  2. Mola1604 pisze:

    Ciekawi mnie czy ta fobia może się pojawić u młodzieży idącej do szkoły średniej. Zaczynając liceum przez ostatnią połowę wakacji byłam przerażona i bolał mnie brzuch, nie wspominając o pierwszym miesiącu. Jestem już w drugiej klasie i mówię sobie, żeby się tym nie przejmować, ale co rano wsiadając do autobusu czuję dyskomfort i obawę przed nadchodzącym dniem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *