Klaustrofobia

klaustrofobia strach przed małymi pomieszczeniami
Boisz się przebywać w małych pomieszczeniach? Wejście do windy jest dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem? W zatłoczonym pokoju czujesz się nieswojo? Może świadczyć to o tym, że cierpisz na klaustrofobię, czyli lęk związany z niewielkimi, zamkniętymi pomieszczeniami.

Klaustrofobia

Klaustrofobia jest rodzajem fobii, objawiającej się irracjonalnym strachem przed zamkniętymi pomieszczeniami, małymi schowkami, windami, ale również miejscami zatłoczonymi. Osoby cierpiące na tego typu przypadłość czują lęk przed wejściem do małego, zamykanego pomieszczenia, obawiają się przebywać w pokojach, w których panuje tłok, jeśli to tylko możliwe wolą chodzić schodami niż korzystać z windy. Czasami fobia ta jest bardzo rozwinięta i utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, jednakże często przez długi czas sami nie uświadamiamy sobie, że na nią cierpimy, dopóki nie przeżyjemy jakiegoś „bardziej” ekstremalnego przeżycia związanego z małą, zamkniętą powierzchnią.

O sobie słów kilka

Sama jestem tego dobrym przykładem.
Owszem, nigdy nie przepadałam za zatłoczonymi pomieszczeniami i nie jest na liście moich ulubionych zajęć jazda małą windą, ale są to sytuacje, którym bez problemu stawiam czoła i nie utrudniają mi normalnego życia. Że cierpię na klaustrofobię domyśliłam się pewnego pięknego lata, w górach podczas korzystania z kolejki górskiej.
Była to kolejka typu małe zamykane pudełko, z tamtej przejażdżki pamiętam jedynie widok podłogi, bo choć nie dostałam większego ataku paniki to jednak całą drogę spędziłam na klęczkach z głową schowana między nogami, a po wyjściu obiecałam sobie, że to ostatnia tego typu przejażdżka na długi czas.

Objawy towarzyszące fobii

Klaustrofobii towarzyszy szereg objawów, również czysto somatycznych. Najbardziej charakterystyczny jest atak paniki wywołany przebywaniem na małej, zamkniętej powierzchni. Do innych objawów zaliczamy napięcie mięśni całego ciała, kołatanie serca, zawroty głowy i niemiarowy oddech, a także uczucie oblewania potem. Jeżeli te objawy występują u Ciebie, jest to czas, aby nazwać to, co Cię trapi po imieniu.

Przyczyny klaustrofobii

Klaustrofobii można się nabawić w różny sposób, poniekąd każdy z nas na nią cierpi, jednak niektórzy z jej powodu doznają cierpienia i nie mogą sobie z nią poradzić. Jedna z przyczyn występowania klaustrofobii wiąże się ściśle z naszym porodem, uważa się, że długość porodu, czas, jaki dziecko spędziło na przeciskaniu się na świat może wywierać wpływ na występowanie strachu przed ciasnymi pomieszczeniami. Druga przyczyna to uraz z przeszłości, jeżeli ktoś, jako dziecko, lub nawet osoba dorosła doświadczyła dłuższego zamknięcia w małym, niskim pomieszczeniu, może w przyszłości odczuwać lęk związany z tym wspomnieniem. Ostatnia z przyczyn, którą przytoczę to zaburzenie percepcji. Jest wiele osób, które nieprawidłowo postrzegają przestrzeń wokół siebie, często wydaje im się ona dużo mniejsza i bardziej przytłaczająca niż w rzeczywistości. Również to, w jaki sposób postrzegamy przestrzeń osobistą ma znaczenie. Dla niektórych komfortowe wydaje się jedynie przebywanie w dosyć dużych odległościach od innych i każda próba naruszenia przestrzeni osobistej skutkuje niepokojem. Dlatego przebywanie w tramwaju, w którym jest tłoczno, lub klubie, gdzie ludzie dosłownie obijają się o siebie może również przyczyniać się do występowania klaustrofobii.

Leczenie klaustrofobii

Osoby cierpiące na lekką lub umiarkowana formę klaustrofobii z pewnością przy wsparciu rodziny i przyjaciół, oraz własnej silnej motywacji sami mogą uporać się ze swoim lękiem. Przepisem na to może być oswajanie strachu, najpierw jedynie oglądanie ciasnych pomieszczeń, potem stopniowo przebywanie w niewielkim pokoju, aż w końcu sami zauważymy, że to, co kiedyś wywoływało w nas niepokój, nie stanowi już dla nas problemu. Jednakże jest wiele osób, które potrzebują fachowej pomocy specjalisty, nie czekajcie na cud, sam się nie wydarzy, udajcie się do psychologa lub terapeuty i wspólnie ustalcie, co zrobić, aby wasze życie było jak najbardziej komfortowe. Obecnie najczęściej stosowanymi formami terapii jest terapia behawioralno-poznawcza, techniki relaksacji, niekiedy stosuje się leki antydepresyjne.

Klaustrofobia i Agorafobia

Te dwie fobie często są nazywane swoimi przeciwieństwami, jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o agorafobia

Spróbujcie podjąć wyzwanie, aby wasze życie zmieniło się na lepsze. ;)

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *