Gamofobia
Czym jest gamofobia?
Gamofobia jest to strach przed zawarciem małżeństwa. Zazwyczaj dotyka ludzi młodych, którzy przygotowują się do ślubu. Wszystkie młode pary, podczas przygotowań do tej wielkiej chwili, a także w czasie samego wydarzenia są bardzo zdenerwowane, ale stres ten jest naturalny i wynika z ludzkiej osobowości. Jednakże jest wiele takich par, które rezygnują ze ślubu tuż przed samą ceremonią, lub nawet uciekają z przed ołtarza, jak w jakiejś komedii romantycznej.
Co powoduje gamofobie?
Takie nieracjonalne zachowanie spowodowane jest lękiem przed powiedzeniem „tak”, jak również przed zobowiązaniami i obowiązkami, które są naturalnym następstwem zawarcia małżeństwa. Może tu wystąpić obawa i zapytanie, czy damy radę sprostać oczekiwaniom naszego partnera, a później męża bądź żony.
Przyczynami gamofobii, mogą być: niedojrzałość emocjonalna, lęk przed zbytnim zaangażowaniem, a także lęk przed zdradą i bólem, który może zadać nam nasz partner. Osoby cierpiące na tą przypadłość musiały doświadczyć w dzieciństwie lub we wczesnej młodości jakiegoś traumatycznego zdarzenia, które zaowocowało ową przypadłością. Mógł to być rozwód rodziców, i to mogło wywołać w nas taki uraz, że teraz boimy się, że sami będziemy musieli przez to przechodzić. Na nasze schorzenie mogła wpłynąć także nieszczęśliwa młodzieńcza miłość, którą zapewne każda z nas przeżyła.
Jak radzić sobie z gamofobią?
Teraz spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie jak poradzić sobie z tą przypadłością i jak ją leczyć?
Po pierwsze musimy zdać sobię sprawę z tego, że nie jest to choroba, którą możemy uleczyć w szybki sposób (tzn. wziąć tabletkę i pożegnać problem), ale jak najbardziej możemy starać się leczyć i uzmysłowić sobie, że nie ma, czego się bać.
Pierwszym krokiem naszej terapii powinno być uświadomienie sobie czego tak naprawdę się obawiamy, i zdystansowanie się do naszej przypadłości. Powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który ułatwi nam leczenie. Psycholog i psychoterapeuta pomogą nam rozeznać się w jakim stopniu zaawansowania znajduje się nasze schorzenie oraz zaproponują nam leczenie odpowiednie dla każdego indywidualnie.
Podczas terapii, bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół.
Należy także pamiętać,że jak nie uda się pozbyć lęku, to i tak najważniejsza jest sama miłość, należy zdobyć się na szczerą rozmowę z naszym parterem i odłożyć ceremonię i wesele na czas kiedy będziemy na to gotowi, a jeśli taki czas nie nadejdzie to przecież, jak już wcześniej zostało wspomniane nie ślub jest najważniejszy lecz miłość.
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
Najnowsze komentarze