Gamofobia

Czym jest gamofobia?

gamofobia - strach przed ślubem
Gamofobia jest to strach przed zawarciem małżeństwa. Zazwyczaj dotyka ludzi młodych, którzy przygotowują się do ślubu. Wszystkie młode pary, podczas przygotowań do tej wielkiej chwili, a także w czasie samego wydarzenia są bardzo zdenerwowane, ale stres ten jest naturalny i wynika z ludzkiej osobowości. Jednakże jest wiele takich par, które rezygnują ze ślubu tuż przed samą ceremonią, lub nawet uciekają z przed ołtarza, jak w jakiejś komedii romantycznej.

Co powoduje gamofobie?

Takie nieracjonalne zachowanie spowodowane jest lękiem przed powiedzeniem „tak”, jak również przed zobowiązaniami i obowiązkami, które są naturalnym następstwem zawarcia małżeństwa. Może tu wystąpić obawa i zapytanie, czy damy radę sprostać oczekiwaniom naszego partnera, a później męża bądź żony.

Przyczynami gamofobii, mogą być: niedojrzałość emocjonalna, lęk przed zbytnim zaangażowaniem, a także lęk przed zdradą i bólem, który może zadać nam nasz partner. Osoby cierpiące na tą przypadłość musiały doświadczyć w dzieciństwie lub we wczesnej młodości jakiegoś traumatycznego zdarzenia, które zaowocowało ową przypadłością. Mógł to być rozwód rodziców, i to mogło wywołać w nas taki uraz, że teraz boimy się, że sami będziemy musieli przez to przechodzić. Na nasze schorzenie mogła wpłynąć także nieszczęśliwa młodzieńcza miłość, którą zapewne każda z nas przeżyła.

Jak radzić sobie z gamofobią?

Teraz spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie jak poradzić sobie z tą przypadłością i jak ją leczyć?
Po pierwsze musimy zdać sobię sprawę z tego, że nie jest to choroba, którą możemy uleczyć w szybki sposób (tzn. wziąć tabletkę i pożegnać problem), ale jak najbardziej możemy starać się leczyć i uzmysłowić sobie, że nie ma, czego się bać.
Pierwszym krokiem naszej terapii powinno być uświadomienie sobie czego tak naprawdę się obawiamy, i zdystansowanie się do naszej przypadłości. Powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który ułatwi nam leczenie. Psycholog i psychoterapeuta pomogą nam rozeznać się w jakim stopniu zaawansowania znajduje się nasze schorzenie oraz zaproponują nam leczenie odpowiednie dla każdego indywidualnie.
Podczas terapii, bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół.

Należy także pamiętać,że jak nie uda się pozbyć lęku, to i tak najważniejsza jest sama miłość, należy zdobyć się na szczerą rozmowę z naszym parterem i odłożyć ceremonię i wesele na czas kiedy będziemy na to gotowi, a jeśli taki czas nie nadejdzie to przecież, jak już wcześniej zostało wspomniane nie ślub jest najważniejszy lecz miłość.

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *