Dieta kopenhaska

Ludzie w pogoni za szczupłą i atrakcyjną sylwetką często podejmują najróżniejsze starania, by jak najszybciej ten cel osiągnąć! Często podejmują się stosowania popularnych w internecie diet. Dzisiaj przedstawię jedną z nich – dietę Kopenhaską! Czy jest to dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów? Każdy może podjąć się tej diety? Jest bezpieczna? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym poście! Zapraszam do zapoznania się z jedną z diet odchudzających – dietą Kopenhaską.

Dieta kopenhaska 13 dniowa dieta

Dieta Kopenhaska to bardzo restrykcyjna trwająca 13 dni dieta, która opiera się na ograniczeniu energii i węglowodanów. Jest to dieta bardzo niskokaloryczna – dostarcza jedynie 500-900 kcal na dobę. Dieta ta wymaga stosowania ściśle ustalonego jadłospisu, w którym nie ma miejsca na żadne odstępstwa! Spożywane są trzy posiłki dziennie o ściśle ustalonych porach:

  • I posiłek – śniadanie: 800 – 900
  • II posiłek – obiad: 1200 – 1400
  • III posiłek – kolacja: 1700 – 1800

Podczas stosowania diety należy wypijać 2 litry wody. Nie dopuszcza się picia innych napojów jak soki, lemoniady itd. Spożywa się natomiast kawę bez mleka, z taką ilością cukru jaka podana jest w jadłospisie. Nie wolno także stosować soli. Dopuszcza się zmianę kolejności posiłków w ciągu jednego dnia, natomiast nie wolno zamieniać posiłków między poszczególnymi dniami. W czasie diety uznaje się stosowanie suplementów, które przyspieszają spalanie tłuszczu oraz preparatów witaminowych. Dieta kopenhaska polega na ścisłym przestrzeganiu podanego poniżej jadłospisu. Nie dopuszcza się żadnych odstępstw!

Dieta kopenhaska jadłospis (menu)

Numer dnia diety I posiłek II posiłek III posiłek
1 i 8 1 kubek czarnej kawy,
1 kostka cukru
2 jajka na twardo,
pół paczki (szklanka) gotowanego szpinaku lub brokułów,
1 pomidor
1 duży befsztyk wołowy (200 g),
5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
2 i 9 1 kubek czarnej kawy,
1 kostka cukru
1 duży befsztyk wołowy (200 g),
1/3 główki sałaty (lub 5 liści) z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny,
1 surowy owoc (jabłko, ananas lub grejpfrut)
100 g szynki (np. drobiowej),
2/3 szklanki jogurtu naturalnego
3 i 10 1 kubek kawy,
1 kostka cukru,
1 mała kromka pieczywa (grzanka)
pół paczki (szklanka) gotowanego szpinaku,
1 pomidor,
1 surowy mały owoc
2 jajka na twardo,
1 gruby (100 g) plaster szynki (lub 5 chudszych), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
4 i 11 1 kubek kawy,
1 kostka cukru
1 jajko na twardo,
1 duża marchewka,
małe opakowanie serka wiejskiego (twarożku naturalnego) (100-150 g)
pół szklanki kompotu z owoców (ugotowanego bez cukru, owoce zjadamy),
2/3 szklanki jogurtu naturalnego
5 i 12 1 duża starta marchewka z sokiem z cytryny 1 duża (300 g) chuda gotowana ryba (pstrąg, dorsz lub sola) z sokiem z cytryny.
Rybę można także usmażyć bez tłuszczu.
1 duży befsztyk wołowy (200 g),
5 liści sałaty,
pół paczki (6-8 główek) gotowanych brokułów
6 i 13 1 kubek czarnej kawy,
1 kostka cukru,
1 mała kromka pieczywa (grzanka)
1 duszona pierś kurczaka bez skóry,
5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
2 jajka na twardo,
1 duża starta marchewka
7 1 kubek herbaty (najlepiej zielonej) bez cukru   1 pierś (150 g) kurczaka grillowana lub z piekarnika,
1 świeży owoc
NIC

Czy każdy może stosować dietę kopenhaską?

Dieta ta ze względu na swój bardzo rygorystyczny i wyniszczający charakter nie może być stosowana przez każdego, kto wpadnie na pomysł, że chce szybko schudnąć. Osoba, która podejmuje decyzję o stosowaniu tej diety powinna nie mieć żadnych poważnych problemów zdrowotnych – kiedy organizm walczy z jakąś chorobą, nie możemy dodatkowo obciążać go stosowaniem diety, która prowadzi do licznych niedoborów – zarówno energetycznych jak i jakościowych. Dieta ta powinna być stosowana tylko przez osoby dorosłe. Nie wolno stosować jej u dzieci i młodzieży (w czasie intensywnego wzrostu organizm jest bardziej narażony na niedobory, które mogą ciągnąć za sobą negatywne konsekwencje). Dieta ta nie jest zalecana także osobom w podeszłym wieku – mają oni mniejsze zdolności przystosowawcze.

Dieta kopenhaska opinie

Dieta kopenhaska nie jest zalecana przez dietetyków!

Dieta ta nie pokrywa zapotrzebowania zarówno energetycznego jak i jakościowego. Nie jest ona odpowiednio zbilansowana i prowadzi do niedoborów makro- i mikroelementów. Dieta ta znacznie ogranicza spożywanie węglowodanów co może prowadzić do przyśpieszonego rozkładu białek, utraty kationów (głównie sodu) oraz odwodnienia. Jadłospis ten dostarcza także bardzo małą ilość błonnika. Dieta ta charakteryzuje się bardzo niską zawartością składników mineralnych. Osoby stosujące dietę kopenhaską dostarczają zbyt małą ilość wapnia, miedzi, żelaza, magnezu oraz cynku. Niedobory dotyczą także witamin: B1, B2, B6, C i E. Jedynie witamina A dostarczana jest na poziomie przewyższającym normy. Kolejną wadą tej diety jest to, że wymaga ona bardzo dużego poświęcenia. Osoby stosujące 13-dniowy jadłospis często mają nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak: osłabienie, wypadanie włosów, zbytnia łamliwość, kruchość paznokci, bóle głowy i brzucha. Warto także pomyśleć o efekt jojo – o który nietrudno stosując dietę o takiej zawartości energetycznej!

Czy dieta kopenhaska ma jakieś zalety?

Skuteczność. Dieta kopenhaska może pozwolić w krótkim czasie zmniejszyć masę ciała o kilka kilogramów. Plusem są także proste, nie wymagające dużego nakładu pracy i czasu w przygotowaniu posiłki.  Jednak nie warto się w to pakować!

Dieta kopenhaska efekty

Podsumowując – czy można schudnąć na diecie kopenhaskiej? Tak! Tylko pytanie jak długo uda się tę wagę utrzymać ;) No i co ważne – z jakimi konsekwencjami zdrowotnymi i samopoczuciem! Menu diety kopenhaskiej jest na tyle skromne, że narażamy swój organizm na liczne niedobory, co niestety może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.  Efekty diety kopenhaskiej po 13 dniach faktycznie są, ale pamiętajmy, że tak niska kaloryczność powoduje spowolnienie naszego metabolizmu, co sprawia, że po powrocie do prawidłowo energetycznej diety jesteśmy narażeni na efekt jojo! A każdy się z pewnością zgodzi, że warto schudnąć na długo, a nie na chwilę :)

[Głosów: 4   Average: 5/5]

Kasia Malinowska

Hej mam na imię Kasia i studiuję dietetykę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Łódź jest mi bliska nie tylko ze względu na studia, jest to także moje miasto rodzinne, dlatego nie miałam wątpliwości, że to właśnie tutaj chcę rozpocząć spełniać kolejny z moich celów – zostać dobrym specjalistą w zakresie żywienia! Prócz zdrowego odżywiania interesuję się także sportem, muzyką oraz dobrym filmem. Uwielbiam aktywne spędzanie czasu – od spacerów, przez basen po ćwiczenia na siłowni – jest to mój sposób na zapomnienie o problemach ;) Chętnie podzielę się z Wami moją wiedzą – zachęcam do śledzenia bloga!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *