Osocze bogatopłytkowe (PRP) – sposób na gładką skórę

Prędzej czy później każda kobieta musi zmierzyć się ze zmarszczkami. Po dotarciu do pewnego wieku zaczynamy ze sporą obawą codziennie zerkać w lustro w poszukiwaniu kurzych łapek i zagłębień w czole. Wielu osobom trudno pogodzić się z naturalnym procesem starzenia, tym bardziej, kiedy wiek nie obchodzi się z nimi zbyt łaskawie. Dlatego bardzo często zapełniamy półki w łazience kolejnymi kremami do twarzy, które mogłyby choć w minimalnym stopniu zahamować powstawanie zmarszczek. Warto jednak pamiętać, że mamy coraz szerszy dostęp do różnorodnych zabiegów, które rzeczywiście przynoszą znakomite rezultaty. Jednym z nich jest terapia osoczem bogatopłytkowym, zwana również wampirzym liftingiem.

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki to po prostu załamania skóry i znajdującej się pod nią struktury, na którą składa się kolagen i elastyna. Wraz ze starzeniem się ilość tych składników w cerze się zmniejsza, podobnie jak poziom naturalnego kwasu hialuronowego. Zaczyna także spadać stężenie witaminy A czy witaminy E, a to właśnie one stymulują komórki do produkcji kolagenu i elastyny. 

Proces starzenia się skóry zaczyna się około 25. roku życia, choć pierwsze zmarszczki – te niewynikające z określonego wieku – mogą się już pojawić znacznie wcześniej. W okolicach trzydziestki często zauważalne są już kurze łapki w kącikach oczu, w okolicach czterdziestki zaczynają się ujawniać zmarszczki między brwiami, na czole oraz te biegnące od ust w kierunku skrzydełek nosa. 50-letnie kobiety nierzadko mają już do czynienia z zapadniętymi policzkami i zmarszczkami na szyi. Kilka lat później znaczna część skóry wiotczeje, a siateczka zmarszczek obejmuje już większość cery.

Zmarszczki możemy podzielić na:

 • mimiczne – pojawiają się najszybciej, ponieważ nie mają nic wspólnego z wiekiem, są po prostu efektem ruchów mięśni twarzy. Skóra naturalnie wygina się i załamuje, kiedy robimy jakąś minę na skutek przeżywanych emocji, stąd np. zmarszczki wokół ust;
 • grawitacyjne – wynikające ze starzenia się oraz przyciągania ziemskiego. Skóra – szczególnie na powiekach, na szyi czy na policzkach – przestaje być już tak elastyczna jak wcześniej, dlatego zaczynają być widoczne bruzdy;
 • strukturalne – powstają na skutek długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, co powoduje zaburzenie ilości naturalnego pigmentu. 

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Często się zdarza, że kiedy zaczynamy zauważać zmarszczki, zwłaszcza bardzo głębokie, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Siłą rzeczy do głowy przychodzi nawet operacja plastyczna, szczególnie gdy drogie kremy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nie da się jednak ukryć, że operacja wiąże się z pewnym ryzykiem, dodatkowo nie zawsze chcemy zdecydować się na coś tak inwazyjnego. Z tego też względu wiele osób odrzuca wampirzy lifting, sądząc, że to po prostu jedna z propozycji korekty plastycznej. 

Tymczasem terapia osoczem bogatopłytkowym (inaczej PRP – Plateklet Rich Plasma) to po prostu zabieg, który nie ma nic wspólnego ze zmianami chirurgicznymi. Lifting wampirzy polega na serii wstrzyknięć osocza w skórę, wykonywanych oczywiście przez lekarza. Czym jest osocze bogatopłytkowe? To substancja krwiopochodna, tworzona na bazie krwi pacjenta. W jej składzie znajduje się wiele płytek krwi oraz podstawowych czynników wzrostu i budowy skóry, co umożliwia rozpoczęcie regeneracji. Ostrzykiwanie osoczem ma za zadanie odżywić cerę, przywracając jej młody, gładki wygląd. Po udanym zabiegu zauważymy znaczne spłycenie powstałych wcześniej zmarszczek, w tym tych znajdujących się na czole, wokół oczu i ust, na szyi, dekolcie czy nawet na dłoniach. 

Kto może korzystać z zabiegu wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego? Każda osoba, która pragnie odmłodzić swój wygląd i ma dość wyraźnych, głębokich zmarszczek. Oczywiście odjęcie sobie lat to nie jedyny powód, dla którego warto stosować lifting wampirzy. Zabieg może się okazać zbawiennym rozwiązaniem chociażby dla osób, które muszą mierzyć się z uszkodzeniami ścięgien i stawów. Takie urazy mogą sprawiać, że skóra będzie się dodatkowo załamywała i zapadała. Zabieg osoczem bogatopłytkowym może w znacznym stopniu zminimalizować ten efekt, w związku z czym możemy pozbyć się kompleksów. 

Chętnie stosowanym zabiegiem na odmłodzenie jest wstrzykiwanie botoksu (toksyny botulinowej), niestety nie wszyscy mogą z tego korzystać. Zdarza się, że pacjent wykazuje nadwrażliwość na tę substancję – w związku z czym wymarzony sposób na przywrócenie sobie młodego wyglądu musi odejść w zapomnienie. Wampirzy lifting może stanowić doskonałą alternatywę w takiej sytuacji. Fibryna bogatopłytkowa sprawdza się także w przypadku rozstępów.

Oczywiście nie tylko kobiety mogą korzystać z zabiegu wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego. Równie dobre skutki przyniesie on u panów. Dodatkowo mężczyźni borykający się z przedwczesnym łysieniem szybko odkryją, że to doskonały sposób na pobudzenie wzrostu włosów i ich zagęszczenie. A nie da się ukryć, że to m.in. właśnie zakola sprawiają, że wyglądamy na starszych, niż jesteśmy w rzeczywistości. 

PRP – osocze bogatopłytkowe efekty

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania – musimy po prostu zadbać o to, by skóra była zdrowa. W dniu zabiegu najlepiej zrezygnować z nakładania makijażu, choć oczywiście przed rozpoczęciem całej procedury cera i tak zostanie dokładnie oczyszczona. Dodatkowo lekarz musi najpierw zastosować preparat odkażający, działający przeciwko infekcjom, a także podać znieczulenie.

Cały proces rozpoczyna się od pobrania krwi z żyły odłokciowej, ponieważ to na jej podstawie powstaje fibryna. Próbka wynosi zwykle ok. 8 ml. Z niej lekarz musi wyodrębnić czerwone krwinki od osocza z płytkami krwi – wykorzystuje się do tego specjalistyczną wirówkę, w którym zawarty jest jałowy żel. Po rozdzieleniu do osocza dodawany jest czynnik aktywujący trombocyty. Zwykle jest to chlorek wapnia lub trombina. Dzięki temu płytki krwi są stymulowane do produkcji cytokin, czyli białek odpowiedzialnych za wzrost komórek skórnych. Tak przygotowaną substancję wstrzykuje się miejsce przy miejscu w twarz, szyję, dekolt czy w skórę głowy.

Wiele osób przed poddaniem się zabiegowi zastanawia się, czy zabieg z osoczem boli. Być może nie jest to najprzyjemniejsze, jednak wykorzystana wcześniej maść znieczulająca sprawia, że odczuwamy tylko niewielki dyskomfort. Zabieg trwa około godziny – do tego musimy jeszcze doliczyć jakieś trzydzieści minut, jakie są potrzebne na wywiad lekarski oraz przygotowanie skóry. 

Jak wyglądają efekty terapii osoczem bogatopłytkowym? Trzeba wiedzieć, że cała procedura wymusza na komórkach macierzystych podział komórkowy. Stymuluje się również fibroblasty, które produkują kolagen. Efekty są widoczne natychmiast po tym, jak znikną zaczerwienienia powstające podczas zabiegu. Z łatwością zauważymy, ze nasza skóra jest dużo lepiej ukrwiona i ujędrniona. Zmarszczki wokół oczu, ust, między brwiami, na czole, przy nosie, na szyi czy na dłoniach ulegają znacznemu wygładzeniu. Cera staje się bardziej jędrna i miła w dotyku. Taki rezultat utrzymuje się przez około pół roku – później nie ma żadnych przeciwwskazań, by powtórzyć zabieg PRP. 

PRP – osocze bogatopłytkowe. Skutki uboczne i powikłania

Naturalną rzeczą przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu, w tym również wampirzego liftingu, jest obawa przed ewentualnymi powikłaniami. W przypadku ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym nie ma się jednak czego obawiać – to procedura w pełni bezpieczna dla zdrowia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, dlatego to on ostatecznie podejmie decyzję, czy możemy zastosować u siebie tę terapię. Nie musimy jednak martwić się skutkami ubocznymi. Oczywiście po wykonanym zabiegu będziemy mieli do czynienia z zaczerwienieniem, a nawet obrzękiem skóry. To naturalna reakcja obronna skóry, która była przecież podrażniona przez liczne ukłucia. Te zmiany jednak znikają, często już po 24 godzinach po wampirzym liftingu nie ma po nich śladu. Zdarza się, że pojawiają się też drobne zasinienia, jednak ustępują po upływie zaledwie kilku dni. 

Niemniej trzeba pamiętać, że istnieją określone przeciwwskazania, które dyskwalifikują wykonanie zabiegu przy użyciu osocza bogatopłytkowego. Czynniki, które na to wpływają, to:

 • ciąża i karmienie piersią;
 • trwająca menstruacja;
 • uszkodzenie skóry, zakażenie bądź alergia;
 • opryszczka lub pokrzywka;
 • problemy z krzepliwością krwi, a wraz z tym przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych czy przeciwpłytkowych;
 • choroby krwi;
 • nowotwory;
 • choroby autoimmunologiczne, m.in. Hashimoto, zapalenie jelita grubego, stwardnienie rozsiane, łysienie plackowate, toczeń rumieniowaty układowy, bielactwo i łuszczyca. 

PRP – osocze bogatopłytkowe cena

Zazwyczaj podstawowym czynnikiem decydującym o tym, czy chcemy poddać się jakiemuś zabiegowi, jest jego koszt. Cena wampirzego liftingu zaczyna się od kilkuset złotych (700-900 zł), a może sięgać 1600 lub nawet 2000 zł. Wiele zależy od tego, na jakim obszarze planujemy zastosować osocze bogatopłytkowe i w jakim celu wybieramy takie rozwiązanie. Wstrzykiwanie osocza na jedną wybraną okolicę (np. na twarzy) przeciętnie kosztować nas będzie ok. 800-900 zł. Jeśli zaś chcemy, by zabieg osoczem został wykonany również na szyi i dekolcie, cena może wzrosnąć do 1500-1700 zł. Leczenie łysiny przy pomocy wampirzego liftingu to koszt ok. 900 zł. Biorąc pod uwagę, że efekt ostrzykiwania osoczem nie utrzymuje się już na zawsze, nie jest to najtańsza inwestycja – choć z całą pewnością daje znakomite rezultaty, nieporównywalne do tego, co mogą zaproponować nam chociażby producenci kremów przeciwzmarszczkowych. 

PRP – osocze bogatopłytkowe opinie

Przeczytanie opinii na temat liftingu wampirzego to nie tylko podstawowy sposób na znalezienie dobrej, profesjonalnej kliniki, ale także na wizualizację własnych oczekiwań. Nie da się jednak ukryć, że osocze bogatopłytkowe cieszy się uznaniem wielu pacjentek i pacjentów. Przede wszystkim podkreślany jest naturalny efekt, bardziej subtelny niż ten, jaki możemy osiągnąć po wstrzyknięciu botoksu. Wampirzy lifting w żaden sposób nie zmienia rysów twarzy, będziemy po prostu wyglądać młodziej i zdrowiej. Choć na pierwszy rzut oka opis zabiegu i sam jego przebieg mogą prezentować się dość drastycznie, to jednak rezultat okazuje się bardzo korzystny. Delikatne krwiaki czy drobne siniaki, które mogą się pojawić tuż po terapii, nie rzucają się za bardzo w oczy, poza tym szybko znikają. 

Oczywiście finalny efekt zależy od indywidualnych potrzeb cery i jej struktury – warto, i to dosłownie, przekonać się na własnej skórze, czy wampirzy lifting nam pomoże.

Szukasz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy na http://neobeauty.pl/zabiegi/osocze-bogatoplytkowe/

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *