Efekt jojo – co to jest?
Każdy z nas zapewne spotkał się ze stwierdzeniem „efekt jojo”, natomiast czy każdy z nas wie czym jest i kiedy się jego najbardziej obawiać? Większość osób stosując dietę odchudzającą o bardzo niskiej wartości energetycznej chudnie kilka kilogramów a po powrocie do „normalnej” codziennej diety znowu tyje, dlaczego?
Odchudzając się musimy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy – nie przytyliśmy tych zbędnych x kilogramów przez tydzień, to dlaczego myślimy, że uda nam się ich przez tydzień pozbyć? Warto się nad tym zastanowić.
Co to jest efekt jojo?
Efekt jojo to nic innego jak wzrost masy ciała po kuracji odchudzającej. Osoba odchudzająca się jest zdeterminowana by szybko pozbyć się nadmiaru kilogramów (zwykle przed wakacjami, przed ceremonią ślubną, przed jakimś ważnym wydarzeniem) i zaczyna stosować „diety cud”, które zwykle mają bardzo małą wartość energetyczną i są niezbilansowane. Niektóre osoby podejmują się nawet głodówek. W efekcie osiągają swój cel i chudną, ale tylko na chwilę. Często osoby takie nie tylko dochodzą do swojej starej wagi, ale nawet ją przekraczają. Początkowo jest to jeden kilogram, potem dwa, aż dochodzi do całkiem pokaźnego wyniku.
Głodówki lub diety o bardzo niskiej kaloryczności prowadzą do spowolnienia metabolizmu, dlatego powrót do diety o wyższej wartości energetycznej skutkuje przyrostem masy ciała.
W trakcie odchudzania musimy pamiętać także o aktywności fizycznej. Jej brak także przyczynia się do powstawania efektu jojo! Nie podejmując ćwiczeń fizycznych w czasie odchudzania tracimy też tkankę mięśniową. Pamiętajmy, że trening przyśpiesza metabolizm!
Diety bez efektu jojo
Częstą przyczyną efektu jojo jest także powrót do starych nawyków żywieniowych. Część osób traktuje dietę od – do. Myśli, że kuracja 7- czy 14-dniowa zdziała cuda i potem powrót do starych nawyków nie poskutkuje przyrostem masy ciała. Niestety tak to nie działa. Słowo ,,dieta” najlepiej zastąpić pojęciem ,,zmiana sposobu odżywiania”. Powinniśmy wyrabiać sobie zdrowe nawyki żywieniowe i wprowadzić je na stałe do naszego życia.
Pamiętajmy także, że po skończonej diecie należy stopniowo zwiększać ilość spożywanych przez nas kalorii. Początkowo jest to około 100-150 kcal/tydzień). Pozwoli to przystosować organizm do zwiększonej ilości energii i zmniejszy szansę na to, że zacznie magazynować energię w postaci niczego innego jak tkanka tłuszczowa.
Odchudzając się pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu. Pijmy 2 litry płynów każdego dnia!
Skutki efektu jojo
Przede wszystkim przyrost tkanki tłuszczowej (szczególnie w okolicy brzucha), a jej nadmiar prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania wielu chorób jak np. cukrzyca, zaburzenia lipidowe, nadciśnienia tętniczego, udaru, zawału itd. Można by tu wiele wymieniać! Nie wspominając już o tym, że wahania masy ciała mogą negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu. Powodują spadek poczucia własnej wartości.
Dla części osób ważnym aspektem będzie także fakt, że duże wahania wagi mogą przyczyniać się do spadku jędrności skóry i powstawania rozstępów.
Jak uniknąć efektu jojo
Zastanawiasz się jak schudnąć bez efektu jojo? Odchudzać się mądrze i z głową! Nie stosować kuracji odchudzających przykładowo dostarczających 800 czy 1000 kcal. Jeśli chcemy pozbyć się nadmiernych kilogramów niezbędne będzie wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu schudniemy wolniej, ale trwale!
Hej mam na imię Kasia i studiuję dietetykę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Łódź jest mi bliska nie tylko ze względu na studia, jest to także moje miasto rodzinne, dlatego nie miałam wątpliwości, że to właśnie tutaj chcę rozpocząć spełniać kolejny z moich celów – zostać dobrym specjalistą w zakresie żywienia! Prócz zdrowego odżywiania interesuję się także sportem, muzyką oraz dobrym filmem. Uwielbiam aktywne spędzanie czasu – od spacerów, przez basen po ćwiczenia na siłowni – jest to mój sposób na zapomnienie o problemach ;) Chętnie podzielę się z Wami moją wiedzą – zachęcam do śledzenia bloga!
Najnowsze komentarze