Ksenofobia

O ksenofobii słów kilka

ksenofobia - niechęć do obcych, innych wyznań i kultur
Niechęć do obcych. Pogardliwe zachowanie w stosunku do cudzoziemców. Słabo ukrywana wrogość wobec przedstawicieli innych kultur i wyznawców różnych religii. Te znamienne cechy zachowania przypisuje się jednej z częściej występujących rodzajów fobii, mianowicie ksenofobii.

W dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego ksenofobia oznacza strach przed obcymi (ksenos – obcy, phobos- strach). Jest to wrogie, niechętne nastawienie w stosunku do osób innego koloru skóry, mniejszości religijnych i mieszkańców innych krajów. Kto z nas nie był obiektem, lub świadkiem przejawu ksenofobi? Domyślam się, że na kilkaset zapytanych o to osób, jedynie kilka mogłoby udzielić przeczącej odpowiedzi. Na każdym kroku spotykamy się z drwinami wygłaszanymi pod adresem zagranicznego studenta, czy sąsiada wyznającego inną religię.

Często osoby choćby najuczciwsze i najbardziej prawe, ale jednak pochodzące z innego kraju są traktowane, jako osoby gorszej kategorii, którym nie należy się szacunek. Ksenofobia może mieć różne oblicza, najczęściej dotyka osoby, niepochodzące z danego kraju, wyznające odmienną religię, czy też inaczej zachowujące się. Wiąże się z wyśmiewaniem, obrażaniem, często lekceważeniem wcześniej wymienionych osób. Historia zna również bardziej drastyczne przejawy ksenofobi, która prowadziła do zastraszania, pobić czy nawet śmierci. Osoby takie są często pozbawione możliwości spokojnego życia, równych szans w szkole, czy pracy, ale co ważniejsze często są to osoby bardzo samotne. Z powodu niechęci wobec obcych, trudno się im zaaklimatyzować i zaprzyjaźnić z kimś.

Przyczyny i skutki ksenofobii

Zastanówmy się, jakie są powody zachowań ksenofobicznych? Wiadomym jest, że jest wiele osób, różnych grup, które szerzą postawę ksenofobiczną dla samej idei, ponieważ w ich mniemaniu każdy, kto jest inny jest zły.

Są osoby, które po prostu lubią dokuczać innym i każdy powód, czy to kolor skóry czy inny język jest do tego dobry i takie osoby robią to z jednego prostego powodu-bo chcą. Jednakże zastanówmy się, co kieruje innymi ludźmi, którzy choć często nie chcą się do tego przyznać to jednak sami są ksenofobami. Na pewno pierwszą przesłanką jest tu strach.

Strach, który może dotyczyć różnych aspektów życia, niektórzy boją się, że osoby z innych krajów zabiorą nam pracę, będą mieć zły wpływ na nasze dzieci, czy wreszcie zajmą ważne stanowiska w naszym państwie i odbiorą nam wolność. Jest to głęboko ugruntowane przekonanie, które wiąże się z przeszłością Polski i wpływem, jaki wywarła ona na Polaków. Strach ten wynika również z faktu, że inne kultury mają inne zwyczaje, inne zachowania wobec np. dzieci czy kobiet i często obawiamy się, że przedstawiciele tych kultur mogą się w taki sam sposób zachować wobec dzieci czy kobiet w naszym kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób pochodzących spoza krajów europejskich.

Istotną odmiana strachu prowadzącą do ksenofobi jest na pewno niewiedza, często to, czego nie znamy wydaje się nam groźne, a to, co groźne nie zachęca do tego by to poznać i tak koło się zamyka. Co jest przyczyną tego, że cudzoziemcy czy innowiercy czują się osamotnieni? Właśnie to, że ludzie czują w ich towarzystwie niepokój, boją się ich bliżej poznać i zaufać, a tylko w ten sposób można by się wyzbyć wobec nich wrogości.

Innym powodem ksenofobi jest manipulowanie ludźmi przez autorytety, nakierowywanie ich na pewne sposoby myślenia. Zwłaszcza dzieci i osoby starsze są podatne na tego typu zabiegi. W momencie, kiedy osoba, wobec której mają duże zaufanie, która jest dla nich „guru” szerzy postawę ksenofobiczną, wówczas i one powielają te zachowania, bez wyraźnej podstawy ku temu. Dużą część osób dotkniętych ksenofobią stanowią ludzie, którzy posługują się stereotypami. Wiadomo, że w każdej kulturze, każdym narodzie, każdej religii znajdą się osoby stanowiące zagrożenie, jeżeli ma ono szerszy zasięg, dotyka wielu ludzi, ma wpływ na losy ludzkie to potem trudno zaufać innym przedstawicielom tej kultury czy kraju.

Często za granicą nas Polaków traktuje się stereotypowo, uważa się, że jesteśmy leniami i nierobami, jednak, gdy ktoś pozna nas bliżej, niejednokrotnie doceni naszą pracowitość, i to, że żadna praca nie jest nam obca.

Ostatnia przyczyna ksenofobii, o której chcę napisać wywodzi się z podłoża psychicznego. Otóż niekiedy może być tak, że niechęć wobec innych wynika z faktu, że w przeszłości my lub ktoś z naszych bliskich został przez kogoś takiego zraniony i osoba taka boi się, że sytuacja może się powtórzyć.

Na zakończenie słów kilka

Na zakończenie należy powiedzieć słów kilka o przeciwdziałaniu ksenofobi, która przecież nie jest niczym dobrym i prowadzi do wykluczania i ranienia innych osób. Zwracam się tu w stronę osób, które odnajdują w sobie cechy ksenofobiczne, aby spróbowały przezwyciężyć stereotypy, strach i wrogość i zobaczyły w tym obcym drugiego człowieka, który choć ma inny kolor skóry, mówi innym językiem, czy chodzi do innego Kościoła jest istotą ludzką, mającą uczucia i jak każdy pragnie zaznać przyjaźni, szacunku, zrozumienia i miłości. Osobom, które spotykają się w swoim życiu z przejawami ksenofobi chciałabym życzyć wytrwałości w dążeniu do przezwyciężania stereotypów i sił do walki o siebie.

Powodzenia dla jednych i drugich :)

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *