Metody leczenia depresji – terapia indywidualna

Materiał partnera

metody-leczenia-depresji

Leczenie depresji opiera się na terapii indywidualnej lub przyjmowaniu leków. Najlepsze efekty można osiągnąć, dzięki stosowaniu tych dwóch metod jednocześnie.

Najważniejszymi sygnałami depresji jest przygnębienie, smutek, brak energii, przemęczenie, myśli samobójcze, płaczliwość i zaburzenia snu. Warto zgłosić się do psychologa, jeśli objawy te trwają przez ponad miesiąc.

Skąd się bierze depresja?

Depresja jest rodzajem zaburzenia psychicznego, które występuje niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy rasy. Jej głównymi objawami są przewlekły smutek, niskie poczucie własnej wartości, brak energii do działania, apatia, utrata dawnych zainteresowań i sensu życia, zaniedbywanie obowiązków, płaczliwość, rozdrażnienie, myśli samobójcze, kłopoty z koncentracją oraz przemęczenie. Osoba chora może cierpieć również na zaburzenia odżywiania (brak apetytu lub objadanie się) oraz problemy ze snem (bezsenność albo nadmierna senność). Depresja często pojawia się na skutek traumatycznego przeżycia, na przykład śmierci bliskiej osoby, utraty pracy, gwałtu lub wypadku. Jest również efektem zaburzeń osobowości, braku pewności siebie, wychowania, charakteru i innych trudnych doświadczeń. Choroba może się rozwinąć w wyniku nieprawidłowego wytwarzania hormonów w organizmie, związanego, chociażby, ze zmianą pory roku, uwarunkowaniami genetycznymi, ciążą lub porodem. W leczeniu depresji przydatna będzie wizyta u psychiatry i psychoterapia indywidualna.

Psychoterapia i leki pomogą wyleczyć depresję

W leczeniu depresji skuteczna może okazać się psychoterapia indywidualna. Polega na cyklicznych spotkaniach z psychologiem, podczas których omawiane są różnego typu trudności. Uczestnictwo w psychoterapii pozwala zrozumieć swoje zachowanie i charakter, przeanalizować doświadczenia oraz poradzić sobie z traumami i problemami. Klient opowiada o sobie, natomiast rolą psychologa jest zadawanie pytań, zwracanie uwagi na ważne kwestie i postawienie diagnozy. Do specjalisty warto udać się, jeśli objawy choroby utrzymują się przez 4 tygodnie lub przysparzają problemów w codziennym życiu. Psychoterapia indywidualna może być krótkoterminowa (trwa kilka tygodni) lub długoterminowa (obejmuje okres od paru miesięcy do nawet kilku lat). Wraz z nią warto prowadzić jednocześnie leczenie farmakologiczne. Leki antydepresyjne przepisują psychiatrzy na podstawie wywiadu medycznego i opinii psychoterapeuty (opcjonalnie). W trudnych przypadkach depresji konieczna może okazać się hospitalizacja.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba