Dentofobia

Dentofobia to paniczny lęk przed dentystą spowodowany najczęściej przykrymi doświadczeniami z przeszłości, lub złą pracą lekarza, który w sposób nieumiejętny obchodził się z pacjentem. Jest to problem większej ilości osób, które nie radzą sobie z bólami zębów. Wybierają się one najczęściej do dentysty dopiero w momencie przeraźliwego bólu w jamie ustnej. Wówczas sytuacja jest już na ostrzu noża, albo… ostrzu wiertła, którego przecież tak naprawdę nikt nie lubi. Problem w tym, że ponad 50% osób zgłasza się do dentysty dopiero jeśli ból zęba jest wyraźny i nie daje spokoju. Wówczas konieczne jest leczenie, które bynajmniej nie musi być bolesne. Dzisiaj stomatologia jest jednak na tyle rozwinięta, że da się przeprowadzić wszystkie niezbędne zabiegi na naszym uzębieniu w przyjaznej atmosferze, wykorzystując do tego przede wszystkim znieczulenia. Pozostajemy więc świadomi całej sytuacji, ale nie odczuwamy dyskomfortu wynikającego z kontaktu wiertła z naszym nerwem zębowym. Jeśli pacjent obawia się również kontaktu z igłą, to powinien zwrócić się do gabinetu, który oferuje znieczulenie systemem komputerowym lub możliwość leczenia za pomocą podtlenku azotu.

Jak radzić sobie z dentofobią?

Istnieją sposoby radzenia sobie z strachem przed dentystą, które odpowiednio zaaranżowane pozwolą na zredukowanie stresu i spokój ducha przed kolejną wizytą. We współpracy ze stomatologiem powinno się ustalić cały program pracy z uzębieniem. Najlepiej jeśli podane zostaną informacje o bólu i momencie, w którym może on wystąpić. Kluczem do współpracy na linii pacjent-dentysta jest kontakt emocjonalny, który pozwoli na komfort psychiczny obu stronom. Warto ustalić również konkretne znaki, które oznaczać będą chwilowe przerwanie zabiegu i odnalezienie komfortu psychicznego przez pacjenta.

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Wioletta Kot

Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *