Homofobia
Widząc dwóch mężczyzn trzymających się za rękę lub dwie kobiety przytulające się na ulicy, czujesz obrzydzenie, strach, wrogość do nich? Czy jesteś osobą bardzo nietolerancyjną w stosunku do odmienności seksualnej innych osób? Możesz cierpieć na fobię – a konkretnie homofobię.
Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o tym co to jest homofobia, jakie są jej objawy i przyczyny, to zapraszam serdecznie do przeczytania tego artykułu.
Homofobia – czyli w czym leży problem
Słowem – homofobia – możemy nazwać brak tolerancji do osób homoseksualnych. Osoba chora czuje do nich niechęć, a często nawet wrogość, agresję. Osoby, cierpiące na wspomnianą chorobę twierdzą, że związki osób o jednej płci są pozbawione smaku, nierozsądne, a często nawet obrzydliwe i odrażające.
Osoby cierpiące na homofobię obwiniają osoby homoseksualne za HIV i AIDS, gdyż to właśnie w ich środowisku zauważono początkowo ten problem.
Chory nie toleruje i dyskryminuje osoby, które postanowiły związać się z osobą tej samej płci.
Przyczyny homofobii
Prof. Gregory M. Herek pisze w swoim artykule, że za przyczynę homofobii możemy uznać strach przed naszym ukrytym homoseksualizmem lub brak pewności o naszej kobiecości lub męskości.
Najczęściej za przyczynę homofobii lub też „homouprzedzenia” ( jak proponują niektórzy badacze) odpowiadają geny niż środowisko, w którym się znajdujemy. Bardziej na chorobę są narażeni mężczyźni niż kobiety.
Skutki homofobii
Osoby chore na homofobię często mogą w znaczny sposób uprzykrzyć życie osobom, które wolą związać się z osobom swojej płci. Często poniżają gejów i lesbijki nie tylko w sposób indywidualny, ale także na różnych forach internetowych, debatach itp.
Osoby homoseksualne czują się przez takie osoby poniżane, znacznie pogarsza się ich jakość życia. Czują się w pewien sposób wykluczeni społecznie, tylko przez to, że ich wybór co do życia jest odmienny od wszystkich.
Zastanów się czasem czy osoby homoseksualne zasłużyły na takie traktowanie. Każdy urodził się po to, by przeżyć swoje życie najlepiej jak potrafi, czemu chcesz utrudnić je komuś, kto wybrał inną drogę od twojej – dla kogo osoba tej samej płci jest wyjątkowo ważna i to właśnie z nią chce spędzić swoje życie.
Jak traktowana jest homofobia na świecie?
Pierwszy zakaz do propagowana nienawiści do homoseksualistów postanowiła ustanowić Norwegia już w 1981r.
W 1987 roku Holandia wzięła przykład z Norwegii i także wprowadziła zakaz poniżania osób homoseksualnych. Karą była – podobnie jak w Norwegii – grzywna lub nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
1989r. – Irlandia
1993r. – Australia
2002r. – Szwecja.
W Polsce jak dotąd nie została wprowadzona ustawa dotycząca homofobii.
Cześć! Na początku chciałabym powiedzieć kilka słów na swój temat. Mam na imię Wiola i pochodzę z Poznania, natomiast obecnie mieszkam w Krakowie gdzie ukończyłam dietetykę na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją jest dietetyka, psychologia, kosmetologia i ogólnie temat zdrowia – właśnie dlatego postanowiłam poprowadzić bloga, w którym będę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dietetyką zaczęłam interesować się jeszcze jako nastolatka – dzięki zmianie stylu życia zrzuciłam 30 kg! A aktywność fizyczna szybko stała się moją pasją ;) Jak tylko pogoda sprzyja to uwielbiam biegać po parku, ćwiczę także regularnie na siłowni – to znacznie poprawia moje samopoczucie!
Ciekawy artykuł, ale nic nie ma o leczeniu tej straszliwej choroby. Większość ludzi odczuwa wstręt na samą myśl o pieczeni z psa, szczura czy szarańczy (co jest oczywiście normalne w niektórych kulturach) – czy te fobie też się da jakoś wyleczyć?