Lęk przed cukrzycą ciążową

Treść zamieszczona przez

Artykuł sponsorowany

Cukrzyca ciążowa to niestety bardzo poważna choroba, która dodatkowo dotyka coraz większą liczbę kobiet. Dlatego też ogromna liczba kobiet naprawdę mocno obawia się tego, że ich również dotknie cukrzyca i dodatkowo zaszkodzi także ich dziecku. Lęk ten jest jednak zupełnie niepotrzebny ponieważ medycyna obecnie potrafi poradzić sobie z tą chorobą i pokonać ją zanim naprawdę mocno się ona rozwinie.

Powikłania cukrzycy

Cukrzyca ciążowa wiąże się niestety z dość poważnymi powikłaniami. Warto jednak pamiętać, że tyczy się to jedynie kobiet, które nie podjęły żadnego leczenia. W takiej sytuacji u dziecka może wystąpić tak zwane niedocukrzenie. Spowodowane jest to tym, że trzustka dziecka po jego narodzinach nadal produkuje dużą ilość insuliny.

Cukrzyca ciążowa zwiększa również ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych. Jest to również znacznie większe ryzyko tego, że dziecko w późniejszych latach będzie cierpiało na nadwagę, otyłość czy cukrzycę typu 2.

Tyczy się to jednak jedynie cukrzycy ciążowej, która nie jest odpowiednio leczona. W sytuacji jej wykrycia oraz zastosowania odpowiedniego leczenia ryzyko wystąpienia któregokolwiek z powikłań jest bardzo niskie i prawie pewne jest, że dziecko urodzi się w pełni zdrowe.

Lęk przed cukrzycą

Ze względu na wymienione wyżej powikłania, które mogą wystąpić w przypadku cukrzycy ciążowej niektóre kobiety popadają wręcz w fobię. Wiąże się ona z tym, że kobiety te panicznie boją się tej choroby a czasem nawet samego zajścia w ciąże. Fobia przed cukrzycą ciążową może być bardzo niebezpieczna dla kobiety oraz związku. Lęk ten w pewnym momencie przeradza się w strach przed samym zajściem w ciąże. Kobieta popada więc w stan w którym z jeden strony pragnie mieć dziecko a z drugiej panicznie boi się choroby i przez to nie chce zajść w ciąże. W tej sytuacji jej psychika jest wystawiona na poważną próbę. Podobnie jest z psychiką jej partnera, który w takiej sytuacji również nie wie co zrobić i staje się kompletnie bezradny.

Leczenie

Fobia przed cukrzycą ciążową powinna być oczywiście odpowiednio leczona. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do psychiatry, który wybierze odpowiedni sposób leczenia i pozwoli na pozbycie się fobii. Proces ten jednak jest dość czasochłonny i wymaga silnej woli kobiety. Warto jednak podjąć się leczenia ponieważ bez tego kobieta może wpaść nawet w depresję. Najczęściej jednak leczenie kończy się sukcesem i pozwala na pozbycie się fobii. Niektórym kobietom pomóc może nawet wizyta u lekarza i rozmowa z nim na temat tego, że obecnie cukrzyca ciążowa nie jest już bardzo niebezpieczna i może być kontrolowana przez cały okres trwania ciąży.

Przyczyny fobii

Fobia najczęściej wywodzi się z opiekuńczości. Matka pragnąca wszystkiego co najlepsze dla swojego przyszłego dziecka sądzi, że nie może sobie pozwolić na to aby urodziło się ono z jakimikolwiek chorobami. Podłoże psychologiczne w tej sytuacji odgrywa naprawdę ogromną rolę.

Podsumowanie

Podsumowując fobia przed cukrzycą ciążową jest realnym problemem wielu kobiet. Wystarczy jednak podjąć odpowiednie leczenie aby dokładnie poznać samą cukrzycę i dowiedzieć się z czym tak naprawdę się ona wiąże i jakie są zagrożenia oraz przede wszystkim pozbyć się fobii. Pozbycie się lęku to również niesamowita ulga dla samej kobiety jak i jej partnera oraz możliwość spełnienia swoich marzeń o własnym dziecku.

Źródło: Diagnosis.pl

3 thoughts on “Lęk przed cukrzycą ciążową

 1. Ania

  Nie ma co się bać na zapas. Moja siostra miała cukrzycę ciążową. Gdy zaszłam w ciążę bardzo się bałam, że mnie też to spotka. Na szczęście nic się nie stało a z perspektywy czasu widzę jak bezsensowny był ten strach :) Dziewczynom, które mają taką fobię radzę, żeby poszły do specjalisty, który rozwieje ich wątpliwości i wesprze. Bo stres może tak samo zaszkodzić dziecku jak choroba

  Reply
 2. Paweł Popowski

  Faktycznie, miałem nawet dwie różne znajome mające “lęk przed cukrzycą ciążową”.

  Trochę się o tym teraz słyszy tu i tam.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *