Hormon stresu i jego zaskakujące działanie

Treść zamieszczona przez

Zaskakujące działanie hormonu stresu

Codzienność przysparza nam wielu sytuacji postrzeganych przez nas jako stresujące. Nasz organizm reaguje wówczas wzmożonym wytwarzaniem kortyzolu, powszechnie znanego jako hormon stresu. Reguluje on poziom cukru we krwi, a tym samym wpływa na reakcję organizmu na stres.

Konsekwencje długotrwałego stresu

Być może doświadczyłeś kiedyś długotrwałego stresu i wiesz, że to nic przyjemnego i na pewno nie wpływa dobrze na ogólne funkcjonowanie. Dzieje się tak dlatego, że utrzymujący się przez dłuższy czas znacznie podwyższony poziom kortyzolu we krwi sprawia, że organizm jest w ciągłej gotowości i w stanie podwyższonego pobudzenia, co prowadzi po prostu do wyczerpania. Nikt z nas nie dysponuje przecież niewyczerpaną energią, a kiedy jesteśmy poddani oddziaływaniu ciągłego stresu, zaczynamy wykorzystywać nasze rezerwy energetyczne. Pozbawienie się rezerw musi się wiązać z osłabieniem całego systemu, jakim jest nasze ciało oraz jego poszczególnych części, dlatego jesteśmy bardziej podatni na różne choroby i dolegliwości.

Żeby uchronić się przed skutkami długotrwałego stresu, sprawdź proste i sprawdzone sposoby na stres

[GARD align=”center”]

Hormon stresu wspomaga leczenie fobii!

Biorąc pod uwagę podstawowe działanie kortyzolu, zaskakujące może być jego wykorzystanie w leczeniu fobii! A jednak – badania pod przewodnictwem Dominica de Quervaina wskazują, że podanie kortyzolu osobom cierpiącym na fobie specyficzne (takie jak lęk wysokości czy arachnofobia) zwiększa skuteczność terapii behawioralnej. Okazuje się, że kortyzol wpływa również na procesy pamięciowe i dzięki hamowaniu odzyskiwania negatywnych wspomnień umożliwia osłabienie awersyjnego śladu pamięciowego leżącego u podstawy fobii. Tak więc hormon stresu pomaga pozbywać się negatywnych powiązań myślowych wywołujących lękowe reakcje i pozwala na budowanie nowych, pozytywnych wspomnień związanych z wcześniejszym przedmiotem fobii.

Nie tylko kortyzol

Wyniki badań dwóch innych zespołów naukowców, jednego pod przewodnictwem Petera Kircha oraz drugiego prowadzonego przez Predrag Petrovic nad oksytocyną wskazują, że również ten hormon może wspomagać redukcję reakcji fobicznych. W tym wypadku jednak wyniki wydają się bardziej intuicyjne, gdyż oksytocyna bierze udział między innymi w tworzeniu więzi i budowaniu zaufania, a autorzy rozważali jej wpływ na fobię społeczną.

Autor: Małgorzata Piotrowska

[GARD align=”center”]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *